HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye operasyon düzenleneceği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.

“Erdoğan, Her seçim öncesinde sergilenen bu yıkıcı ve saldırgan tutum, yeni çatışma ve krizlere neden olacaktır. Suriye’deki savaşın siyasi ve demokratik yollarla çözümü noktasında bir aşama kaydedilmişken, uluslararası güçler ve demokrasi güçleri AKP Hükümeti’nin bu tuzağına düşmemelidir. Erdoğan’ın yerel seçim propagandası için yaptığı bu savaş çığırtkanlığı telafisi mümkün olmayan ağır sonuçlar yaratacak, bölgesel barış hedefini derinden yaralayacaktır. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere hükümet yeni yıkım ve acılara neden olacak bu akıl dışı tutumdan vazgeçmelidir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin açıklamaları şöyle:

Sponsorlu

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere yaklaşırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan milliyetçi seçmeni tahkim etmek için kullandığı savaş ve Ortadoğu politikalarını yeniden öne sürmeye başladı.

Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Kuzey Suriye’de “Fırat’ın Doğusuna” birkaç gün içinde operasyon yapılacağını açıklayan Erdoğan, dün de Şengal ve Mahmur çevresini bombalatarak yerel seçim çalışmalarını sürdürdü.

Erdoğan’ın “güvenli hale getirdik” dediği yerlerden birisi olan Afrin’de bölge halkı işgalin ağır sonuçlarıyla hala baş etmeye çalışırken, şimdiki saldırgan söylem de yeni yıkım ve acıların işaretidir.

Hatırlatalım ki, 200 bine yakın Afrinli yerini yurdunu, evini terk etmek zorunda kaldı, yüzlerce insan hayatını kaybetti.

UNESCO koruması altında olan tarihi yerler, halkın büyük oranda geçim kaynağı olan başta zeytinlikler olmak üzere tarım alanları, çeşitli dini kimliklerin ibadet yerleri ve bölgenin su ihtiyacını karşılayan barajlar tahrip edildi. Çeteler Afrin’de yaşamı bir kabus haline getirdi.

Bölge halkı bu yıkımın acılarını çekmeye devam ederken, yeni bir saldırının ilanı niteliğindeki bu açıklama ne insani, ne uluslararası hukuk ne de siyasi açıdan kabul edilebilir değildir.

Erdoğan’ın hedefi IŞİD ve ona bağlı çeteler değil, yıllardır bunların barbarlıklarına karşı savaşan Kürt ve Arap halkları ve onların müttefikleridir.

Her seçim öncesinde sergilenen bu yıkıcı ve saldırgan tutum, yeni çatışma ve krizlere neden olacaktır. Suriye’deki savaşın siyasi ve demokratik yollarla çözümü noktasında bir aşama kaydedilmişken, uluslararası güçler ve demokrasi güçleri AKP Hükümeti’nin bu tuzağına düşmemelidir. Erdoğan’ın yerel seçim propagandası için yaptığı bu savaş çığırtkanlığı telafisi mümkün olmayan ağır sonuçlar yaratacak, bölgesel barış hedefini derinden yaralayacaktır.

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere hükümet yeni yıkım ve acılara neden olacak bu akıl dışı tutumdan vazgeçmelidir. Ulusal ve uluslararası kamuoyu bu tehditlere karşı duyarlı davranmalı ve sessiz kalmamalıdır.