HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, 2 gün süren MYK toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

AK Parti ile HDP’nin görüştüğü iddialarını yalanlayan Oluç, “Bizim bugün çeşitli çevrelerde AKP ile gizli müzakere yürüttüğümüzü ifade edenler oluyor. Bizim gizli görüşme yaptığımızı iddia edenlere diyoruz ki, “Kimin görüşme yaptığını merak ediyorsanız, evinizdeki aynaya bakın, karşınızda kimi görüyorsanız gizli görüşmeyi o yapıyordur”. Biz açık ve şeffaf, ilkeli politikamızı sürdürmeye devam ediyoruz, bundan da asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Saruhan Oluç’un açıklaması şu şekilde:

“İki gündür sürmekte olan Merkez Yürütme Kurulu toplantımızın ardından bazı konulara değinmek istiyorum.

Leyla Güven 24 Haziran’da Hakkari’de seçilmiştir ve halkın tercihi bu yönde tecelli etmiştir. Ancak vekilimiz Leyla Güven dokunulmazlık kazanmasına rağmen rehin tutulmaya devam edilmektedir. Benzer bir konumda olan Enis Berberoğlu tahliye edilmiştir, ancak Leyla Güven halen rehin tutulmaktadır.

‘GÜVEN’İN KARARINI SAYGIYLA KARŞILIYORUZ’

Leyla Güven, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesinde görevlerini hakkıyla yerine getirmiş bir arkadaşımızdır. Leyla Güven, barış mücadelesinde tecritin ne anlama geldiğini iyi bilen bir kişidir. Nisan 2015 tarihinden bu yana İmralı’da uygulanan insanlık dışı ağır tecridin barış mücadelesine nasıl bir darbe vurduğunu bilen bir kişidir. İmralı’daki tecridin aynı zamanda Kürt halkına yönelik bir tecrit olduğunu bilen bir kişidir.

Bu durumun değişmesi için kendi kişisel kararı ve vicdanı ile açlık grevine başlamıştır. Son derece ağır bir yükü tek başına üstlenmiştir. Bizler bu yükün sadece Leyla Güven tarafından üstlenilmesinin büyük bir haksızlık olduğunun farkındayız. Ancak kendi kişisel kararını elbette saygı ile karşılıyoruz. Cezaevi dışında hem hukuki ve fiili hem de uluslararası alanda gereken her türlü desteği koşulsuz sunacağımızı ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi söylüyoruz.

‘SİSÊ ANA’NIN CEZAEVİNDE TUTULMASI İNTİKAM AMAÇLIDIR’

Yargı öyle bir hale geldi ki, artık Türkiye’deki her türlü haksızlık ve hukuksuzluğun temeli oldu. Sisê Ana, günlerce rapor alınması için hastanede tutuldu ve şimdi tekrar cezaevine gönderildi. 80 yaşını aşan Sisê Ana’yı cezaevinde tutan yargı kararı ne insanidir ne de evrensel hukuk kurallarına uygundur. Bu adımın tek amacı intikam almaktır. Hiç değilse insani değerlere saygı gösterilmesini ve Sisê Ana’nın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

‘YILDIRIM, ALBAYRAK, SOYLU VAN’DAN, DİYARBAKIR’DAN, ŞIRNAK’TAN ADAY OLSUN’

Siz, bütün Kürt illerinde tek bir HDP’li kalmayana dek herkesi tutuklasanız da, 31 Mart’taki yerel seçimlerde Kürt illerinde asla ama asla istediğiniz sonuçları elde edemeyeceksiniz. Bunu net olarak ifade edelim. Kendinize güveniyorsanız, demokratik siyaset çabanıza güveniyorsanız, en ağır toplarınız kimlerse, Binali Yıldırım, Süleyman Soylu, Berat Albayrak; buyurun gelin Van’da, Hakkari’de, Diyarbakır’da, Mardin’de, Şırnak’ta onları aday yapın. Buyurun gelin bizimle yarışın. Bakalım başarı mı elde edecekler başarısızlık mı? Büyük bir başarısızlıkla karşı karşıya kalacaklarını biliyoruz. Çünkü AKP’nin Kürt halkına acı ve zulümden başka verebileceği bir şey yoktur.

KÜRDİSTANİ PARTİLERLE YAPTIĞINIZ GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR MU?

Kürt partileri ve STK’larla yaptığımız görüşmeler devam ediyor. Olumlu sonuç alacağımıza dair bizim inancımız var. Kürt halkının, tarihsel ve kültürel değer ve kazanımlarının bu kadar ağır bir saldırı altında olduğu bir dönemde, Kürt siyasi partilerinin, sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmesi, ortaklaşması son derece önemlidir. Bu konuda çabalarımız devam ediyor. Uzun sürmeyecek bir tarihte bu konudaki olumlu gelişmeleri halkımızla paylaşacağız.

PKK YÖNETİCİLERİNİN BAŞINA PARA ÖDÜLÜ KONULMASI

Çözümsüzlüğün derinleştirilmesi, gerginliklerin halklar arası büyütülmesi küresel güçlerin ve bölgesel güçlerin çıkarına olan adımlardır. ABD’nin politikalarının genel olarak buna hizmet ettiğini görüyoruz. Savaş ve çatışma karşısında barış, çözümsüzlük karşısında demokratik çözüm bizim temel politikamızdır.

‘AK PARTİ İLE HDP GÖRÜŞÜYOR’ İDDİASI

AKP ile görüşme yaptığımız yönündeki iddialar doğru değildir. Milliyetçilik yarışı yapan partiler, bu yarışı bizim üzerimizden sürdürmesinler.Kim ki böyle bir görüşme yaptığımızı söylüyorsa, aynaya baksın, aynadaki surette görecektir kimin müzakere yaptığını. Bu konuda politikamız çok nettir. Herhangi bir görüşme yapıyor olsaydık, bunu ilk olarak biz açıklardık. Gizli, kapalı siyaset yürütmüyoruz.

Meşru ve demokratik bir iktidar olsa karşımızda, elbette görüşürdük, ancak bugün demokratik meşruiyeti tartışmalı olan bir iktidarla, demokratik siyasete ve demokratik muhalefete düşman olan bir iktidarla böyle bir adım atmak mümkün değildir.