HDP vekilleri AİHM’nin Abdullah Öcalan kararına tepki gösterdi: Öcalan yasaları var.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik “işkence ve kötü muameleye” dair avukatlarının 2010 yılında yaptığı başvuru Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından kabul edilmemişti.

Karara HDP Milletvekilleri tepki gösterdi.

Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz, Kemal Peköz, Meral Danış Beştaş, Nuran İmir, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sait Dede ve Şevin Coşgun; AİHM’in Öcalan’ın avukatlarının başvurusunu reddetmesine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Vekiller adına konuşan Meral Danış Beştaş, “Türkiye mevzuatında “Öcalan yasaları” olarak tarif edebileceğimiz yasalar var. Buna hükümetler hiçbir zaman Öcalan yasaları demedi ama hukukçular ve siyasetçiler şunu çok iyi bilir ki maddelere yapılan düzenlemeler, bu anlama gelirdi. AİHM, hiçbir bireyin şartlı tahliye umudunun, talebinin ve hakkının kapatılamayacağı yönünde bir karar vermişti. Bu sisteme göre 23 saat bir hücrede yetkililerin deyimiyle tabutta geçirecek. Diğer ağırlaştırılmış ceza alan mahpuslar da aynı uygulamaya tabi tutuldu. CMUK da yapılan bir düzenlemeyle yeniden yargılama hakkı tanındı ama bu da Öcalan düşünülerek yeniden yargılamanın önü kapatıldı.” dedi.

‘Dünyada en uzun süre haber alınamayan mahpusun Öcalan’ olduğunu ifade eden Beştaş, “Ailesi, avukatları, kamuoyu bu konuda bir bilgiye sahip değil. En son 11 Eylül 2016’da kardeşiyle görüşmüştü. O günden beri tüm başvurular reddedildi. Orada Öcalan avukatlarına “avukatlarıma mektup yazdım” demişti, bu mektup hala gelmedi.” dedi.