24 Haziran seçimleri için milletvekili aday listesini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim etmeye hazırlanan HDP’de milletvekilliği aday listesi netleşiyor.

HDP Logosu

Aday listesinde Ahmet Şık’ın İstanbul, Barış Atay’ın Hatay, Veli Saçılık’ın da Ankara’dan aday gösterilmesi ise dikkat çekti.

YSK’ye sunulacak listede, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan İstanbul’dan, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise Van’dan milletvekili adayı gösterildi.

Şimdiye kadar belirlenen isimler ve aday gösterildikleri şehirler şöyle:

Kars: Ayhan Bilgen

Siirt: Meral Danış Beştaş

Mardin: Tuma Çelik, Mithat Sancar, Ebru Günay

İstanbul: Turgut Öker, Hüda Kaya, Ali Kenanoğlu, Ahmet Şık, Dilşad Canbaz, Erkan Baş, Oya Ersoy, Musa Piroğlu, Erol Katırcıoğlu

Antalya: Kemal Bülbül

Batman: Feleknas Uca

İzmir: Prof. Dr. Nurettin Turgay, Murat Çepni, Serpil Kemalbay

Van: Tayyip Temel, Cengiz Çiçek

Urfa: Ömer Öcalan, Nusrettin Maçin

Hatay: Barış Atay

Mersin: Rıdvan Turan

Adana: Tülay Hatimoğulları

Ağrı: Bedran Öztürk, Dilan Dirayet Taşdemir

Hakkari: Leyla Güven (Tutuklu)

Ankara: Veli Saçılık

Aydın: Ferhat Tunç

Kocaeli: Ömer Faruk Gergerlioğlu Kocaeli

DİYARBAKIR LİSTESİ

HDP bayraklarıyla kadınlar

Diyarbakır Tabip Odası eski başkanı olan Selçuk Mızraklı birinci sıradan aday gösterildi. DTK Başkanlık Divanı üyeleri Saliha Aydeniz ve Musa Farısoğlulları, Garo Paylan, Hişyar Özsoy, İmam Taşçıer,Remziye Tosun, Semra Güzel, Dersim Dağ, Abdurrahman Durmuş, Mehmet Temizyüz, Ferda Fahrioğlu aday gösterildi.

ONUR HAMZAOĞLU ADAY DEĞİL

HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun aday olmayacağını bildirdiği öğrenildi. HDK’nin diğer Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit Muş’tan aday gösterilecek.

İDRİS BALUKEN DİYARBAKIR DIŞINDAN GÖSTERİLECEK

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken

Cezaevinde tutuklu bulunan Eski Grup Başkanvekili İdris Baluken’in, son seçim bölgesi olan Diyarbakır’dan başka bir yerde aday gösterildi.

Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise İstanbul olan seçim bölgesi değiştirilerek Ankara’dan aday gösterildi.

Öte yandan Sırrı Süreyya Önder’in aday gösterilmedi. BirGün’e konuşan Önder, “Türkiye’nin tüm emek ve demokrasi güçlerini aynı zamanda gençleri listemize dahil ettik, çok iddialı bir listemiz var. Bayrak değişimi adına bu sebeple aday değilim.” açıklamasında bulundu.