Halkların Demokratik Partisi (HDP), yerel seçim hazırlıklarına başladı. 2014 yerel seçimlerinde DBP ile giren HDP bu kez seçimde kendi adıyla yarışa katılacak.

Doğuda başta kayyım atamaları olmak üzere iktidarın uygulamaları anlatılacak, belediye hizmetleri için yeni projeler sunulacak, yerel yönetimlere halkın katılımını sağlayacak öneriler geliştirilecek. Batıda ise yerellerde geniş ittifaklar kurulması için çaba harcanacak.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, partinin yerel seçim hazırlıklarına dair Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın sorularını cevapladı.

Nergis Demirkaya’nın Oluç ile ropörtajı şöyle:

Nasıl bir çalışma başlattınız?

2 eksenli bir çalışma başlattık. 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarını analiz ettik, sandık sandık eksikliklerimizi gördük. Nerede hedeflediğimiz oyların altına düştük, nerede sıkıntılar var bunları tespit ettik. Ağırlıklı olarak Kürt illerinde eksikleri gördük. Sadece kayyım atanan il ve ilçeler değil diğer il-ilçelerdeki eksiklikleri de gördük. Oralarda nokta çalışması yapmaya başladık.

Tespit ettiğini eksiklikler neler oldu?

Bir sandık görevlendirmeleri ile ilgili sıkıntılar var. Oy düşüşlerinde kimi yerde sandığa gitmeme, kimi yerlerde göç nedeniyle sıkıntılar ve bu sıkıntıları gidermede bizim eksiklerimiz var. Kimi yerlerde vatandaş adaylarımızı beğenmediği için tepki göstermiş. Kimi yerlerde politik eksikler var. Tüm bunlara ilişkin önlemleri almaya başladık.

2014 yerel seçimlerinde Demokratik Bölgeler Partisi olarak seçime girildi. Bu seçimde nasıl olacak?

Mart 2014 seçimlerinde HDP daha yeni kurulmuştu, örgütlenmesi açısından eksiği vardı. O nedenle DBP ve HDP olarak 2 parça girildi. Daha sonra adını DBP olarak değiştiren BDP bizim en büyük bileşen partimizdi. Ama aradan 4.5 sene geçti. Örgütlenmemizi tamamladık. Bu arada HDP olarak 2 genel seçim, 1 referandum, 1 Cumhurbaşkanlığı seçimine katıldık. HDP’nin tanınmışlığı daha da yaygınlaştı. Örgütlenmemizdeki eksiklikler de giderildiği için HDP olarak yerel seçimlere katılma eğilimi oluştu. Yerel seçimlere HDP olarak gireceğiz.

DBP’nin 100’e yakın belediyesine kayyım atandı. Kayyım atanan belediyelerin olduğu il ilçelerde nasıl bir seçim stratejisi uygulayacaksınız?

Sadece kayyım atanan il ilçeler değil tüm bölgeyi değerlendiriyoruz. 24 Haziran seçimlerde kayyım atanmamış bazı illerde de belediyeleri alacağımızı gördük. 1. derece kayyım atanan iller ve ilçelere dönük çalışmamız olacak ancak diğer tüm il ve ilçelere de ağırlık vereceğiz. Birincisi kayyımların yaptıklarına ilişkin bir değerlendirme çalışmasını tamamlamak üzereyiz. Halka bunları anlatacağız. İkincisi bizim de hizmetler, projeler ve yerel yönetimlere halkın katılımını sağlamak açısından eksikliklerimiz var. Bunları değerlendiriyoruz. Kayyım atanan yerlerde hem yeni dönem projelerimizi hem de halkın katılım imkanlarını nasıl artıracağımızı konuşacağız. Belediye hizmetlerinin daha sağlıklı ve başarılı yapılması için neler yapılması gerektiğini tartışıyoruz. Bunların hepsini bir paket olarak önümüzdeki dönem ortaya çıkartıp kamuoyu ile paylaşacağız.

[Via Gazete Duvar/Nergis Demirkaya]