HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, ‘KHK’larla ülkeyi yönetmeye çalışmak AKP’nin sıkışmışlığının göstergesi’ ifadesini kullandı.

HDP Seyhan İlçe Örgütü 2’inci Olağanüstü Kongresine HDP’li Beştaş, HDP MYK Üyesi Asiye Kolçak, HDK, barış anneleri, İHD, SES, ESP, SYKP, Eğitim Sen, DİSK, DBP, EMEP, Halkevi temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Kongrede açıklama yapan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, hükümetin meclisten kaçırarak KHK’larla düzenleme yapılmasına tepki gösterdi.

Sponsorlu

AK Parti’nin içindeki çatlakların, yasalar mecliste tartışılmadan kararname çıkarmasını ve HDP’nin yüzde 80 oy aldığı Şırnak ve Hakkari gibi illerde Erdoğan’ın “HDP ve CHP için” faşist partiler” demesinin iktidarın sıkışmışlığının bir göstergesi olduğunu belirtti.

AK Parti’nin oy alamadığı Şırnak ve Hakkari’de toplama bir kalabalığa “İki faşist partiyi tarihin çöplüğüne gömelim” dediğini anımsatan Beştaş “Kendi akıbetini söylüyor bu halk hangi partinin faşist olduğunu biliyor. Onu hep birlikte çöp sepetine atacağız” Şimdi birde cezaevlerinde tek tip kıyafet uygulamasını getirdiler. Bunun hukukta, yasada, insanlık vicdanında yeri yok” dedi.

Erdoğan’ın korucu ve korku altında getirilenlerden oluşan gruba “Kürt kardeşlerim” dediğini belirten Beştaş, “Önce eşit olalım. Kardeşinin cenazesini mezardan çıkarmak, kemikleri torbaya koyup taşımak hangi kardeşlik hukukunda var. Böyle kardeşlik olur mu? HDP, CHP faşist partiymiş. İkisi meclise girmese ülke demokratikleşecekmiş. Biliyor ki o meclise gitmezsek istediği tek adam tek parti diktatörlüğünü kuracak ama biz buna izin vermeyeceğiz”dedi.

AK Parti’nin taşeron düzenlemesi, duruşmada tek tip elbise, ihraçlar gibi düzenlemeleri bir arada çıkarmasına tepki gösteren Beştaş, “KHK, AKP’nin can simidi olmuş. Ülkeyi KHK’lar ile yönetecek. Taşeron düzenlemesi bile KHK ile yapılıyor. Bir yandan ‘bunu biz yaptık’ diyerek kendilerine mal edecekler ama bu işçileri vuracak. Faşist uygulamaların tipik örneği ben yaptım oldu uygulamasıdır. OHAL muhalefeti susturmanın aracı haline geldi. OHAL ile devlet işçiye, kadına, gence, Kürde karşıdır. HDP olarak OHAL’i de KHK’leri de çöplüğe atacağız” şeklinde konuştu.

AK Parti’nin meclisi devre dışı bırakarak çıkardığı KHK’nın ve ülkeyi KHK’lar yoluyla desteğinin azaldığı, daraldığı anlamına geldiğini öne süren Beştaş, AK Parti’nin KHK’lar olmadan ülkeyi yönetemez duruma geldiğini belirterek AKP içerisinde çatlaklar olduğunu gördüklerini söyledi.

İstanbul ve Ankara Belediye Başkanlarını zorla istifa ettirmelerinin bunun sonucu olduğunu belirten Beştaş, “İstanbul, Ankara halkı bunu görmüyor mu? Halk bundan rahatsız” dedi.