HDP Sözcüsü İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, Türkiye’nin içinden geçtiği süreci, yeni yönetim sistemini, OHAL sonrası yasaları, çözüm sürecini, Selahattin Demirtaş’ın durumunu ve HDP’nin yol haritasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Oluç ayrıca Demirtaş’ın ‘tatil eleştirilerine’ de yanıt verdi.

AKP-MHP ittifakının şartının ‘çözüm süreci’nin bitirilmesi olduğunu ileri süren Oluç, “Şu andaki iktidar ve devlet yapısı ve AKP-MHP koalisyonun kurulmasının yolu masanın devrilmiş olmasıydı. Yoksa AKP-MHP- Ergenekon ittifakının kurulması mümkün olmazdı. Zaten ittifakın kurulmasının da koşulu masanın devrilmesiydi” dedi.

Sponsorlu

HDP Sözcüsü İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, IPA’nın sorularını yanıtladı.

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı ve 24 Haziran’daki cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın seçimden sonra partisi tarafından ‘sahiplenilmediği’ eleştirilerine değinen Oluç, şunları söyledi:

“Meselenin sahiplenmeme diye bir mesele olduğunu doğrusu düşünmüyorum. Ardından gelen süreçte de duruşmalar sahiplenildi. İnsanlar duruşmalara gidip izlemek istediler yine engellendiler. En son seçimler de alınan tutum ortadaydı. Bütün baskılara ve yasaklara rağmen cezaevinden bir kampanya yürütülmesine rağmen sayın Selahattin Demirtaş çok önemli bir sonuç aldı aslında. Ve HDP’nin de meclise taşınmasında önemli bir katkısı oldu. Burada bir suskunluk ya da unutma hadisesi olduğunu doğrusu ben düşünmüyorum”

Selahattin Demirtaş’tan HDP’ye: Tatil havasından çıkmalı!

24 Haziran seçimlerinde HDP’nin cumhurbaşkanı adayı olan Selahattin Demirtaş, HDP’nin çalışmalara başlaması gerektiğini belirterek, “Parlamentonun, Anayasanın, yasaların, yargının lağvedildiği bir ortamda demokratik protesto hakkını kullanmayan bir muhalefet halka nasıl umut olabilir ki?” ifadelerini kullanmıştı.

Demirtaş cezaevinde kaleme aldığı makalesinde, “Mücadeleyi tümüyle işlevsiz hale getirilmiş TBMM’ye sıkıştırma orada demokrasicilik oynama siyaseti tam da AKP-MHP faşist bloğunun arzu ettiği şeydir” şeklinde konuşmuştu.

HDP’nin ‘tatil’ havasından çıkması gerektiğini söyleyen Demirtaş “HDP’nin bir an önce sahaya inmesinde fayda var.” cümlesini kurmuştu.