HDP, MYK üyeleri ve PM üyelerinden çoğunun cezaevinde olması nedeniyle partinin Şubat ayında 3. Olağan Kongre’ye gideceği ve tutuklu Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın, yeniden aday olacağı aktarıldı.

30 Kasım’da düzelenen HDP Parti Meclisi (PM) toplantısında, eş başkan Demirtaş’ın durumunun tartışılmadığı gibi böyle bir varsayımın söz konusu olmadığı ifade edildi.

HDP’nin 30 Kasım’da yaptığı PM toplantısından sonra partinin 3’üncü Olağan Kongreye gitmesi ve partinin tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın yeniden aday olup-olmayacağı ile ilgili tartışmalar yapılırken, DHA muhabiri, 16 Ekim ve 30 Kasım tarihleri arasında yapılan PM toplantıları ile ilgili bilgilere ulaştı.

Sponsorlu

HDP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 16 Ekim’de yapılan Parti Meclisi toplantısına cezaevinden mesaj gönderen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, kendisinin iki dönem eş başkanlık yaptığını ve yapılacak kongrede kendisi için parti tüzüğünün değiştirilmemesini istedi.

Parti Meclisi’ndeki değerlendirmelerden sonra, Edirne Cezaevi’nde bulunan eş başkan Demirtaş’a, kendisinin bir kongrede normal diğer kongrede ise olağanüstü şekilde eş başkan seçilmesinden dolayı yapılacak 3’üncü kongrede aday olmasında tüzük bakımından sakınca olmadığı aktarıldı.

HDP tarafından 30 Kasım’da yapılan Parti Meclisi toplantısında ise çoğu tutuklu bulunan PM ve MYK üyelerinin yerlerine yenilerinin seçilmesi ve daha güçlü bir yönetim oluşturulması için Şubat ayında 3’üncü Olağan Kongrenin yapılması kararlaştırıldı.

Bu toplantıda, Demirtaş’ın eş başkanlık adaylığının tartışılmadığı, tartışmasız bir şekilde partinin eş başkan adayı olduğunun altı çizildi.

[Via DHA]