Dİ-EN Araştırma Şirketi, 22-25 Nisan arasında Doğu ve Güneydoğu seçmenine yönelik anket araştırması yaptı.

Ankete göre, ikinci turda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karşısında en fazla oyu alan isim Abdüllatif Şener oldu.

Muhalefetin adayı Şener olursa, seçmenin yüzde 5,4’ü Erdoğan’ı, yüzde 16,9’uysa Şener’i tercih ediyor.

Sponsorlu

Erdoğan’ın karşısına çıkacak isim Demirtaş olursa zaten seçmenin büyük çoğunluğunun Eski HDP Eş Genel Başkanı’na oy vermesi bekleniyor.

HDP’ye oy veren seçmenle yapılan ankette, seçimlerin ikinci tura kalması durumunda farklı aday kombinasyonlarıyla seçmene, ‘’Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda sonuçlanmazsa ikinci turda şu adaylardan hangisine oy verirsiniz?’’ sorusu soruldu.

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre, Erdoğan’ın karşısında yer alacak farklı isimlerle anketten şu neticeler çıktı.

ERDOĞAN-KILIÇDAROĞLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yerel Yönetimler Birimi’nin parti genel merkezinde düzenlediği Belediye Başkanları Toplantısı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, programda konuştu. ( Foto: Emin Sansar – Anadolu Ajansı )

* Erdoğan ve Kılıçdaroğlu seçeneklerinde seçmen yüzde 11.3 Erdoğan, yüzde 13.9 Kılıçdaroğlu derken, yüzde 13.1 ‘’oy kullanmam’’, yüzde 12.9 ‘’kararsızım’’, yüzde 48.8 ‘’HDP kimi desteklerse o adaya veririm’’ dedi.

ERDOĞAN-MUHARREM İNCE

CHP Milletvekilli Muharrem İnce

Erdoğan ve İnce seçeneklerinde seçmen yüzde 15.6 Erdoğan, yüzde 5,9 İnce derken, ‘’oy kullanmam’’ diyen yüzde 15.7, ‘’kararsızım’’ yüzde 9.9, ‘’HDP kimi desteklerse o adaya veririm’’ diyen de yüzde 52.9 olarak gerçekleşti.

ERDOĞAN-YILMAZ BÜYÜKERŞEN

yılmaz büyükerşen ile ilgili görsel sonucu

* Erdoğan ile Yılmaz Büyükerşen seçeneklerinde seçmenin yüzde 9.9’u Erdoğan, yüzde 8.7’si Büyükerşen dedi. ‘’Oy kullanmam’’ diyen yüzde 12, ‘’kararsızım’’ diyen 11.5, ‘’HDP kimi desteklerse o adaya veririm’’diyen ise yüzde 57.9 olarak gerçekleşti.

* Erdoğan ile Akşener seçeneklerinde seçmenin yüzde 19.7’si Erdoğan, yüzde 7.1’i Akşener derken, yüzde 19.2 ‘’oy kullanmam’’, yüzde 12 ‘’kararsızım’’, ‘’HDP kimi desteklerse o adaya veririm’’ diyen yüzde 42 oldu.

ERDOĞAN-ABDULLAH GÜL

The President of Turkey, Abdullah Gul, during his speech in Chatham House, central London, Britain, 08 November 2010. Mr. Gul has been voted the winner of the Chatham House Prize 2010 for being a significant figure for reconciliation and moderation within Turkey and internationally, and a driving force behind many of the positive steps that Turkey has taken in recent years. Chatham House is a non-profit, non-governmental organization based in London whose mission is to analyse and promote the understanding of major international issues and current affairs. EPA/FELIPE TRUEBA +++(c) dpa – Bildfunk+++

* Erdoğan ile Gül seçeneklerinde ise yüzde 5.7 Erdoğan derken, 15.5 Gül dedi. ‘’Oy kullanmam’’ yüzde 15.3, ‘’kararsızım’’ 8.5, ‘’HDP kimi desteklerse o adaya oy veririm’’ yüzde 55 oldu.

ERDOĞAN-ABDULLATİF ŞENER

abdüllatif şener ile ilgili görsel sonucu

* Erdoğan ile Şener seçeneklerinde ise seçmenin 5.4’ünün tercihi Erdoğan, 16.9’unun ise Şener oldu. ‘’Oy kullanmam’’ diyen 12.8, ‘’Kararsızım’’ diyen yüzde 8, ‘’HDP kimi desteklerse o aday oy veririm’’ diyenler yüzde 56.9 olarak gerçekleşti.

* Erdoğan ile Kesici seçeneklerinde ise yüzde 7.3 Kesici, yüzde 16.9 Erdoğan’ı tercih ederken, ‘’oy kullanmam’’ yüzde 19, ‘’kararsızım’’ yüzde 14, ‘’HDP kimi desteklerse o adaya oy veririm’’ yüzde 42.8 oldu.

ERDOĞAN-SELAHATTİN DEMİRTAŞ

Erdoğan’ın karşısına çıkacak isim Demirtaş olursa zaten seçmenin büyük çoğunluğunun Eski HDP Eş Genel Başkanı’na oy vermesi bekleniyor.

BOYKOT KARARI

Öte yandan, HDP’nin ikinci turda boykot kararı alabileceği de konuşuluyor.

Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP), muhtemel bir ikinci turda partinin adayı yarışan isimler arasında değilse sandığa gitmeme tartışılıyor.

HDP Genel Merkezi, AKP ile MHP’nin kurduğu ‘Cumhur İttifakı’nın karşısında CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin kurmaya çalıştığı ittifaktan dışlanma olasılığına karşı tutum belirlemeyi düşünüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması ve HDP adayının da yarışan iki isimden biri olmaması durumunda oy kullanmama düşüncesinin ağırlık kazandığı aktarıldı.

Öte yandan bugün parti sözcüsü Ayhan Bilgen tarafından yapılan açıklamada da boykota yönelik bazı işaretler vardı:

“Seçmenimiz önüne konulana mecbur değil”

“Bizim seçmenimizi önüne koyulana mecburmuş gibi görenler yanılıyor. Şimdiye kadar en çok bedel ödeyen ve en dik duran kitle HDP kitlesidir. Bunu bizim parti kurullarında tartışmamız, engellememiz de imkansızdır. Bu kadar politik bir seçmen kitlesine davranış telkin etmemiz söz konusu olamaz.”

[Via Cumhuriyet]