HDP, seçim startını Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevinden 5 km’lik uzaklıkta bulunan bir alanda verdi.

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan’ın Demirtaş’la görüşme talebi kabul edilmezken, Buldan, Temelli ve milletvekili adaylarının de bulunduğu heyetin cezaevi önünde açıklama yapması da engellendi.

Heyet, açıklamayı cezaevine 5 kilometre ötede yaptı.

Media preview

Demirtaş’ın tutukluluk kararının siyasi olduğunu belirten Buldan şunları söyledi:

“Sayın Demirtaş, 6 milyon oy alan bir partinin Cumhurbaşkanı adayıdır. Korkunuz Demirtaş’ın cesaretindendir. Adliye koridorlarındaki “Adalet mülkün temelidir” sözünün hiçbir geçerliliği kalmamıştır. Adliye duvarlarına “Adalet iktidarın emrindedir” yazısı asılmalıdır. Verilen kararlar hukuki değil, siyasidir” ifadelerini kullanırken Temelli ise, “Şimdi Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk.

Buradan çağrı yapıyoruz. Rutin başvuru olarak ele almayın, öncelikli olarak inceleyin. Balbay kararını hatırlayın. AYM, seçme ve seçilme kararını gözeterek bir an önce tahliye kararı verilmelidir, aksi halde bu sistem çok daha derin krizlere sürüklenecektir. Buna son vermenin yolu AYM’dir”.

Edirne’de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de şunları söyledi:

“Kardeşim, yoldaşım, arkadaşım sevgili Demirtaş’a sevgilerimi göndererek başlamak istiyorum. Geride kalan 18 ayda bir kere bile kendisini görmem için izin çıkmadı. Kendisini göremememin ötesinde 568 gündür rehin tutulmasında hiçbir hukuki dayanak yoktur. Yargılandığı davalara baktığınızda fezlekelerin cemaat mensubu savcılar tarafından hazırlandığını görürsünüz. Büyük bir kısmı da tutukludur. Bugün hala iktidarın FETÖ operasyonu yapıyor olması tamamen seçim malzemesidir. Demirtaş, FETÖ’cü savcıların fezlekeleriyle tutukludur.

Bu tutsaklık haline son verme zamanı gelmiştir. Bu kadar hak ihlali artık seçme ve seçilme hakkına kadar uzanmıştır. Sadece Demirtaş’ın değil Demirtaş’a oy veren milyonlara da haksızlık. Milyonları ilgilendirmektedir. Kaldı ki biz 6 milyon seçmenden bahsediyoruz, Demirtaş’ın diğer tüm adaylar kadar şansı var. Belki de Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olacak. Yargıçlar kararlarını bir kez daha gözden geçirmeli.”

‘ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURDUK’

“Şimdi Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Buradan çağrı yapıyoruz. Rutin başvuru olarak ele almayın, öncelikli olarak inceleyin. Balbay kararını hatırlayın. AYM, seçme ve seçilme kararını gözeterek bir an önce tahliye kararı verilmelidir, aksi halde bu sistem çok daha derin krizlere sürüklenecektir. Buna son vermenin yolu AYM’dir.”

[Via Demokrat Haber]