HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim çalışmalarına bugün Şanlıurfa ve ilçelerinde devam etti.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde polis, daha önceden izin alınmış olmasına karşın, HDP’nin düzenlemek istediği mitingin yapılmasına izin verilmeyeceğini belirtti.

Vali ve kaymakamla yapılan görüşmelerin ardından 15 dakikalık kısa bir programa izin verildi.

Aktarılan bilgilere göre, polis etkinliğe katılanlara yine biber gazıyla müdahale etti.

GazeteDuvar’ın aktardığı bilgilere göre, miting için Ceylanpınar’a giden HDP heyeti ilçenin girişinden itibaren zırhlı araçlarla takip edilirken, yol boyunca tüm araçlar durdurulup arandı. HDP seçim otobüsünü selamlayanlar ise polis kameralarıyla kayıt altına alındı.

HDP tarafından yapılan açıklamaya göre ,seçim otobüsü programın yapılacağı adrese geldiğinde, önceden izin alınmış olmasına rağmen polis, etkinliğin yapılamayacağını belirtti.

Bunun üzerine valilikle ve kaymakamlıkla görüşüldü. Fakat valilik de, kaymakamlık da böyle bir engelden haberdar olmadıklarını, polisin inisiyatif aldığını aktardı. Görüşmeler sonucunda HDP’nin sadece 15 dakikalık bir program yapmasına izin verildi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli konuşma yaparken çevik kuvvetler, uzun namlulu silahlı polisler, TOMA ve zırhlı araçlar alanda beklediler. Programın sonunda polis, etkinliğe katılan 2 kişi gözaltına alındı. HDP’nin milletvekili adayları gözaltılara engel olmaya çalışılınca vekil adayları tartaklandı. Polis gruba biber gazıyla saldırıldı.

Polise tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Kamu görevlilerine sesleniyorum; halka hizmet etmek için maaşınızı alıyorsunuz, engel olmak için değil” dedi.

[Via HDP]