İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanan 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, perşembe günü mahkeme kararı ile idam edilecek.

İdam kararını protesto etmek isteyen HDP Ankara İl Örgütü üyeleri ile HDP milletvekillerine polis müdahale etti. HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun bu esnada polis tarafından tartaklandığı görüldü.

Allah’a karşı gelmek ve silahlı örgüte üye olmak’ suçlamalarıyla idam cezasına çarptırılan Panahi’nin idam edilmesine günler kala Ankara’daki İran Büyükelçiliği önünde HDP Ankara İl Örgütü tarafından siyah çelenk bırakılarak eylem yapılmak istendi.

Valilik kararıyla eyleme izin verilemeyeceğini belirten polis, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ile konuşmaya başladı.

“Sizi ayıracağız, gruba müdahale edeceğiz. Geçin kendi yerinizde yapın açıklamanızı” diyen emniyet amiri daha sonra polise “Süpürme” talimatı verdi.

HDP milletvekili Kerestecioğlu’nun da aralarında bulunduğu partililer polis tarafından darp edilerek Büyükelçilik önünden uzaklaştırıldı.

Kerestecioğlu, yaptığı açıklamada, “Her türlü darpla, şiddetle İran Büyükelçiliğine çelenk koymamız engellendi. Sadece saldırmayı, engellemeyi biliyorlar. Buradan bir kez daha ifade ediyoruz; Ramin Hüseyin Panahi’nin idamının durdurulmasını talep ediyoruz. İdam insanlık suçudur, lanetliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Via Haber Hatırlatıyor: Ne olmuştu?

24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanmıştı.

Panahi İran rejimince yakalandığında günlerce işkence gördü, aylar sonra çıkarıldığı mahkemede ise “Allah’a karşı gelmek ve silahlı örgüte üye olmaktan” idam cezasına çarptırılmıştı.

O dönem Sine Cezaevi’nde tutulan Panahi’nin 3 Mayıs’ta idam edileceğinin açıklamasından kısa bir süre sonra yeğeni Niştiman Hossein Panahi kendini asarak yaşamına son vermişti.

Birçok sivil toplum örgütü yaptıkları açıklamalarla İran rejim güçlerini bir an önce idamı durdurmaya çağırdı. Özellikle idamdan bir gün önce yapılan kampanyalar neticesinde idam kararı askıya alınmıştı.

Uluslararası Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunuculuk Direktörü Philip Luther “Umalım ki geçici bir ceza ertelemeden daha fazlasıdır” demişti.

İran Af Örgütü ise “Kamuoyu baskısı ve savunuculuk gayreti sayesinde Ramin Hossein Panahi artık şimdilik idam riski altında bulunmuyor! Lütfen idam kararının ve hükmünün bozulması için harekete geçmeye ve İranlı otoritelere çağrıda bulunmaya devam edin” açıklamasında bulunmuştu.

Son olarak Panahi’nin avukatı Hüseyin Ehmedi Niyaz, 13 Ağustos’ta başka bir cezaevine nakledildiğini belirttiği Panahi’nin her an idam edilme tehlikesi altında bulunduğunu söylemiş ve eklemişti: “Müvekkilimin nakil işleminin idamı gerçekleştirmek amacıyla yapıldığına dair güçlü emareler var.”