Başbakan Binali Yıldırım, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile Ankara’da basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yıldırım, HDP kongresine açılan soruşturmaya ilişkin, “Yapılan hertürlü kanunsuz eylemin karşılığı vardır. Yargı gereğini yapacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Afrin operasyonunu da değerlendiren Yıldırım, “Türkiye’nin bölgede yaptığı sadece kendi vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamak değil, aynı zamanda bütün AB’nin, Balkanlar’ın güvenliğini de sağlamaktan ibarettir. Eğer Türkiye buralara sahip olmazsa, hem mülteci kriziyle, hem de terör dalgasıyla bütün Avrupa bu işten büyük bir bedel öder. Bunun ne yazık ki AB tarafından yeterince görülmediğini, takdir edilmediğini yaşamaktayız” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, açıklamasının devamında, ABD’nin SDG’ye desteğine ilişkin “Uzun yıllar NATO’da müttefik olduğumuz, stratejik ortak diye düşündüğümüz ABD’nin aklını başına alması gerekir. Terör örgütlerini yanına alıp terörle mücadele etmenin devlet ciddiyeti ile bağdaşmadığını Amerika’nın görmesi gerekiyor. Görmüyorsa yapmamız gereken neyse onu yaparız” dedi.

HDP KONGRESİNE AÇILAN SORUŞTURMA

Yıldırım, HDP kongresinde yapılan açıklamalardan dolayı açılan soruşturmaya ilişkin de “Siyasi parti adı altındaki bir oluşum terör örgütünden kendini kurtaramamışsa, o zaman meşruiyetini kaybetmiş demektir. Türkiye bir hukuk devletidir. Yapılan hertürlü kanunsuz eylemin karşılığı vardır. Yargı gereğini yapacaktır” diye konuştu.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TSK’nın Afrin operasyonuna ilişkin HDP Kongresi’ndeki açıklamaları nedeniyle Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder hakkında soruşturma açmıştı.

HDP’nin dün yapılan 3. Büyük Olağan Kongresi’ndeki konuşmaları nedeniyle Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Zeytin Dalı Harekatı’ ve Abdullah Öcalan hakkındaki ifadeleri nedeniyle Buldan ve Önder hakkında soruşturma başlatmıştı.

Konuya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, şöyle ifadeler kullanılmıştı:

“Uluslararası hukuk çerçevesinde ve meşru bir şekilde icra edilen Zeytin Dalı harekatının sivil Kürt halkına yönelik gösterilmeye çalışılması ile terör örgütü liderini övücü ve örgüt propagandası niteliğindeki açıklamaları nedeniyle terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, suçu ve suçluyu övmek suçlarından dolayı milletvekilleri Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder hakkında başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır.”