HDP grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 53 gündür Afrin’de devam eden operasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Türkiye medyasına baktığınızda aslında sanal bir savaş hakim. Ama Afrin’de çocuklar ölüyor, insanlar ölüyor” cümlesini kuran Temelli, Afrin’in kuşatma altında olduğunu belirterek, “Son 53 gündür Afrin’de çatışmasızlık ortamına son veren bir işgal girişimi var. Buna son verilmeli” dedi.

Birleşmiş Milletler’in ‘ateşkes’ kararına da değinen Temelli, kararın uygulanmayışı ve ABD’nin yeni ‘ateşkes’ teklifindeki detaylara dikkat çekerek şunları belirtti:

“Bu kararın hayata geçmesini sadece Türkiye engellemedi, ABD de Rusya da engelledi. Neden buna engel olunuyor, neden ateşkes yürürlüğe girmiyor diye sorduğunuzda, bu devletlerin çıkarlarının, kirli ittifakların olduğunu görüyorsunuz.

Şimdi ABD, BM Güvenlik Konseyine yeni bir ateşkes kararı sunuyor. Bir önceki kararda Doğu Guta ve Afrin birlikte zikredilirken bu kararda Afrin çıkarılmış. İşte bu pazarlıkların kirli yüzüdür. Hangi ittifaklar? Kirli ticaret ittifakları. Tam da bugünlerde Boeing ile Türkiye arasında 7 milyar dolarlık bir anlaşma imzalanıyor.

Hükümetin “Biz işgalci değiliz” açıklamalarını da anımsatan Temelli, “İsrail de aynısını söylüyor Gazze için. Ama Gazze işgal altında. Siz de şimdi Afrin’de işgal gerçekleştiriyorsunuz. İşgalcisiniz”

Temelli sözlerine şunları da ekledi: “Eğer sınırlarınızın ötesinde hiçbir meşru hak yoksa, bu yöntemle ele geçiriyorsanız, buna işgalcilik denir. Bunun literatürdeki karşılığı bu. BM’nin içtihatında da böyle yazıyor.”