Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin yerel seçimlerle ilgili olarak “HDP’nin adaylarının Kandil tarafından belirlenmesine izin verilmeyecek. Eğer Kandil belirlerse önlem alınacak” şeklindeki yazısında yer alan Erdoğan’ın açıklamasına HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen’den cevap geldi: Konuyu demokratik platformların dışına çıkarma çabasıdır.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi ,”İttifak formülü Bahçeli’de” başlığıyla yayımlanan yazısında, “Kandil önlemi geliyor” alt başlığını kullanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Terör örgütüyle birlikte aday olmaya yeltenenler kusura bakmasınlar, bizden demokratik bir yaklaşım bekleyemezler” açıklamasına yer verdi.

Sponsorlu

Bahçeli’nin de “Kayyumla yönetilen belediyelerin milletimizin iradesi doğrultusunda, yeni sistemin yapısına uygun olacak şekilde tezahürü, teşkili ve tahkimi sağlanmalı” dediğini anımsatan Selvi, şöyle devam etti: “Bu ne anlama geliyor? Soruşturdum. HDP’nin adaylarının Kandil tarafından belirlenmesine izin verilmeyecek. Eğer Kandil belirlerse önlem alınacak. Ancak HDP kendi iradesiyle aday çıkarırsa onunla siyaseten mücadele edilecek.”

AYHAN BİLGEN’DEN AÇIKLAMA

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Bilgen, “HDP’yi kriminalize ederek seçimlerde toplumun beklentisi yönünde işbirliği ve buluşmaların gerçekleşmesini engellemeye çalışıyor” dedi.

Bilgen, Selvi’nin yazısındaki “HDP’nin adaylarının Kandil tarafından belirlenmesine izin verilmeyecek. Eğer Kandil belirlerse önlem alınacak” iddiasına ilişkin ise “Konuyu demokratik platformların dışına çıkarma çabasıdır” açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet’e konuşan Bilgen’in açıklamaları şu şekilde:

SİYASİ PARTİLERİN NOTUNU SİYASİ PARTİLER VERMEZ: Burada özellikle MHP ile kurduğu ilişki konusunu son derece doğal ve iyi bulduğunu eskiden beri buna taraftar olduğunu beyan eden bir siyasetçinin diğer partiler için de aynı hak ve kategoride ele alınması gerekir. Siyasi partilerin notunu verecek olan diğer siyasi partiler ya da devlet değildir. Toplumdur, halktır. Halk siyasette kimle kimi bir arada görmek istiyorsa ya da kimleri birlikte hareket etmeye teşvik ediyorsa siyasetçi bunun gereğini yapar. AKP kendi tabanındaki MHP rahatsızlığına baksın. Polemik oluşturmak istiyorlarsa önce kendi iç tartışmalarını tüketsin. Yüzde 10 oy alınmış şehirleri altın tepside MHP’ye sunmanın kendi tabanına verilmesi gereken bir hesabı var.

SÜRECİN İRONİK YANSIMASIDIR: Konuyu demokratik platformların dışına çıkarma çabasıdır. HDP adaylarını kendi kurullarında tartışır. Toplumun beklentileri ne yöndeyse HDP bu çerçevede hareket eder. Bunun ötesindeki polemikler Türkiye siyasetine fayda sağlamaz. Türkiye bir süredir Rusya, Amerika gibi eski, yeni müttefikleri tarafından Suriye’deki politikasıyla terörle ilişkili olmakla suçlanıyor. Türkiye’ye yönelik propagandayı Türkiye’yi yönetenlerin dönüp Türkiye içindeki siyasi partilere yönlendirmesi yaşadığımız sürecin ironik yansımasıdır.