Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Mevlüt Bengi’nin öldürülmesine ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

HDP’li Şık aynı ifadeleri Ağrı’da polis tarafından yakın mesafeden vurularak öldürüldüğü belirtilen çoban için de kullandı.

Ahmet Şık Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yaşam hakkını herkes için savunduğunu belirterek hak ihlaline yönelik eylemlerin barışa hizmet etmeyeceğini belirtti.

Şık, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Yaşam hakkını, her kim olursa olsun herkes için savunuyorum. Bu hakkın ihlaline yönelik hiçbir eylem ya da infaz arzu ettiğimiz barışa, kan dökülmesinin sonlanmasına asla hizmet etmez. Kınamakla yetinmeyip karşı çıkmaya da devam edeceğiz” dedi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Ağrı Doğubayazıt’a bağlı Türkmen köyünde bakkallık yapan Mevlüt Bengi, 24 Haziran akşamı saat 21.00 sıralarında kaçırılmış, iki gün sonra cenazesi bir direğe asılı halde bulunmuştu.

Mevlüt Bengi’nin cenazesini bulunduğu yerden alarak jandarmaya götüren ağabeyi, direkte bulunan “2015 yılından beri devletin ajanlığını yaptığı için öldürülmüştür” yazılı notu da jandarmaya götürmüştü.

Siyasetçiler arasında tartışmaya neden olan Mevlüt Bengi’nin öldürülmesi olayını PKK günler sonra üstlendi.

HDP’den kendilerini tehdit eden Soylu’ya sert tepki: Herkes haddini bilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayıp ‘Sizi CHP bile kurtaramayacak, o köyde taş taş üstünde bırakmayacağım’ dediği aktarılmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu gelişme üzerine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayarak “O köyde taş taş üstünde bırakmayacağım. O teröristleri yakalayacağım. Sizi CHP bile kurtaramayacak” ifadelerini kullanmıştı.