Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP), muhtemel bir ikinci turda partinin adayı yarışan isimler arasında değilse sandığa gitmeme tartışılıyor.

HDP Genel Merkezi, AKP ile MHP’nin kurduğu ‘Cumhur İttifakı’nın karşısında CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin kurmaya çalıştığı ittifaktan dışlanma olasılığına karşı tutum belirlemeyi düşünüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması ve HDP adayının da yarışan iki isimden biri olmaması durumunda oy kullanmama düşüncesinin ağırlık kazandığı aktarıldı.

Sponsorlu

Öte yandan bugün parti sözcüsü Ayhan Bilgen tarafından yapılan açıklamada da boykota yönelik bazı işaretler vardı.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında seçim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Bilgen’in açıklamalarından satır başları şöyle:

Özellikle ana muhalefet partisini uyarıyoruz. Saadet Partisi’nin de arayışları devam ediyorsa, onlara da çağrıda bulunuyoruz: Hem milletvekilliği hem Cumhurbaşkanlığı seçiminde ister ayrı ayrı girsinler, ister bir araya gelsinler, bize göre milletvekili seçiminde bir araya gelişin avantajı yüksek.

Cumhurbaşkanı seçiminde kendi adayımızla, ki öne çıkan isim sayın Demirtaş’tır, yer alacağız. CHP ve Saadet bugüne kadar kamuoyunu bir beklenti içinde tuttular. Bu beklenti bugün itibarıyla imkansız gibi görünüyor. Bir somut irade beyanı yok. Geriye kalan süreyi daha fazla kötüye kullanmayın, başka imkanların araştırılması gerekiyor. Biz net söylüyoruz. Milletvekili seçiminde ittifaklar muhalefetin lehine. Ama fazla Cumhurbaşkanı adayı olursa, seçimlerin ikinci tura kalma ihtimali yüksek.

Diğer partiler de bu hassasiyeti gösterirlerse. Herkesten demokrasi ortak paydasında oy alma kapasitesi olan isimlerle bu yarışa girerlerse, bu seçimi ya bizim adayımız kazanacak ya da bizim desteklediğimiz aday kazanacak.

“Seçmenimiz önüne konulana mecbur değil”

Bizim seçmenimizi önüne koyulana mecburmuş gibi görenler yanılıyor. Şimdiye kadar en çok bedel ödeyen ve en dik duran kitle HDP kitlesidir. Bunu bizim parti kurullarında tartışmamız, engellememiz de imkansızdır. Bu kadar politik bir seçmen kitlesine davranış telkin etmemiz söz konusu olamaz.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, 24 Haziran seçimine ilişkin yol haritasının görüşüldüğü PM ve MYK toplantılarında anket sonuçları da değerlendirildi.

HDP’nin Selahattin Demirtaş’ı aday göstermesi durumunda muhalefetin çıkaracağı adaya da bağlı olarak oy oranlarının yüzde 14 ile 17 arasında değiştiği belirtildi.

Buna karşın CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin, kendilerini dışlayarak bir ittifak kurması durumunda özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olası ikinci turunda kilit önem taşıyan HDP, “tarafsız kalmayı” seçecek.

Kulislerde, “Bizi baraj altında ya da denklem dışında bırakmak isteyenler olursa ikinci turda seçmenimize ‘gidin, bunlara oy verin’ diyemeyiz” görüşü dillendiriliyor.

Eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın isminin öne çıktığı adaylık süreci kesinleşse bile 2 Mayıs Çarşamba gününe kadar açıklama yapılmayacak. Adaylık açıklaması için Çarşamba günü gerçekleştirilecek MYK toplantısı bekleniyor.

[Via BirGün]