HDP içerisinde oluşturulan komisyon, geçersiz oyların çıktığı sandıkları inceleme altına aldı.

İlk sonuçlara göre en çok geçersiz oy, HDP’nin görevli bulundurmadığı sandıklardan çıktı!

Komisyon ayrıca boşaltılan yerleşim yerlerinde seçmen kaydı olan önemli sayıda seçmenin nerede oy kullandığının belirli olmadığını da farketti.

Seçim sonuçlarını inceleme altına aldıklarını belirten HDP ilginç sonuçlara ulaştıklarını da vurguladı.

Türkiye genelindeki geçersiz oy sayısının rekor oranda artarak 1 milyon 52 bine ulaştığını ifade eden HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen “En çok geçersiz oyun bizim sıfır oy aldığımız ve görevli bulunduramadığımız sandıklar olması tesadüf mü?” diye sordu.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, 24 Haziran seçimlerini toplantılar yaparak ele alan HDP, seçim sonuçlarını teknik anlamda analiz etmeye karar verdi.

Parti bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından yapılan çalışmalarda ortaya çıkan ilk sonuçlara göre geçersiz oyların çıktığı sandıkların çoğu HDP’nin ağırlıklı olduğu sandıklar.

HDP’nin hiç oy alamadığı 26 bin sandıkta toplam 118 bin geçersiz oy çıktığı aktarılırken, geçersiz oyların yarısının çıktığı sandıklarda HDP’nin oyunun 10’u geçmediği görüldü.

Komisyon ayrıca boşaltılan yerleşim yerlerinde seçmen kaydı olan önemli sayıda insanın nerede oy kullandığının belirli olmadığını da tespit etti. Bu seçmenlerin nereye taşındığı, oy kullanıp kullanmadığına ilişkin de fikir yürütülüyor.

24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelindeki geçersiz oy sayısı rekor oranda artarak 1 milyon 52 bin 269 olmuştu. Parlamento seçimlerinin yapıldığı 1 Kasım’da geçersiz oy sayısı yaklaşık 700 bin civarındaydı.

‘İZAHAT GEREKTİRİYOR’

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, söz konusu durumun izahat gerektiren bir tablo olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’deki toplam 1 milyon geçersiz oyun yarısı bizim 1 ila 10 arası oy aldığımız sandıklar. En çok geçersiz oyun bizim sıfır oy aldığımız ve sandık kurulu görevlisi bulunduramadığımız sandıklar olması tesadüf mü?” şeklinde sordu.