Halkların Demokratik Partisi (HDP), 24 Haziran’da yapılan 27. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Seçimleri’nde resmi olmayan sonuçlara göre %11.64 oy alarak 67 milletvekili kazandı.

2018 Genel Seçim Sonuçlarına göre HDP barajı aşarak Meclis’e girdi. HDP’nin yeni milletvekilleri arasında gazeteci Ahmet Şık ve tiyatrocu Barış Atay da var.

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın oy oranı ise yüzde 8.4’te kaldı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, Türkiye’de saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi 17.00’de tamamlandı.

Toplam 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullandı.

HDP, 24 ilde 67 milletvekili kazandı.

Halkların Demokratik Partisi, 11 ilde de birinci olmayı başardı.

HDP’nin milletvekili kazandığı şehir ve sayıları şöyle:

İstanbul: 12, Diyarbakır: 9, Van: 5, Batman: 4, Mardin: 4, Urfa:4, Hakkari: 3, Şırnak: 3, Ağrı: 3, Siirt: 2, Muş: 2, Adana: 2, Mersin: 2, İzmir: 2, Bitlis: 1, Bingöl: 1, Iğdır: 1, Kars:1, Tunceli: 1, Ankara: 1, Antep:1, Hatay: 1, Ankara: 1, Kocaeli: 1, Antalya: 1

67 vekilin tam listesi

HDP’nin milletvekili çıkardığı iller ve o isimler şunlar oldu:

Adana: Tulay Hatımoğulları Oruç, Kemal Peköz

Ağrı: Berdan Öztürk, Dilan Dirayet Taşdemir, Abdullah Koç

Ankara-1: Filiz Kerestecioğlu

Antalya: Kemal Bülbül

Bingöl: Erdal Aydemir

Bitlis: Mahmut Celadet Gaydalı

Diyarbakır: Adnan Selçuk Mızraklı, Saliha Aydeniz, İmam Taşçıer, Remziye Tosun, Hişyar Özsoy, Semra Güzel, Garo Paylan, Dersim Dağ, Musa Farisoğulları

Antep: Mahmut Toğrul

Hakkari: Leyla Güven, Sait Dede, Özgür Zeydanoğlu

Hatay: Barış Atay Mengüllüoğlu

Mersin: Fatma Kurtulan, Rıdvan Turan

İstanbul-1: Pervin Buldan, Musa Piroğlu, Erkan Baş, Erol Katırcıoğlu

İstanbul-2: Ahmet Şık, Oya Ersoy, Hüda Kaya

İstanbul-3, Zeynel Özen, Dilşat Canbaz Kaya, Hakkı Saruhan Oluç, Ali Kenanoğlu, Züleyha Gülüm

İzmir-1: Serpil Kemalbay Pekgözegü

İzmir-2: Murat Çepni

Kars: Ayhan Bilgen

Kocaeli: Ömer Faruk Gergerlioğlu

Mardin: Mithat Sancar, Pero Dundar, Tuma Çelik, Ebru Günay

Muş: Gülistan Kılıç Koçyiğit, Mensur Işık

Siirt: Meral Danış Beştaş, Sıdık Taş

Dersim: Alican Önlü

Urfa: Nimetullah Erdoğmuş, Ayşe Sürücü, Nusrettin Maçin, Ömer Öcalan

Van: Sezai Temelli, Bedia Özgökçe Ertan, Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Tayip Temel

Batman: Feleknas Uca, Necdet İpekyüz, Ayşe Acar Başaran, Mehmet Rüştü Tiryaki

Şırnak: Hasan Özgüneş, Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz

Iğdır: Habip Eksik