HDP’li vekiller Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da pek çok adreste anormal sayıda seçmen kaydı bulunduğunu ileri sürdü.

Sputnik’ten Sertaç Kayar’ın haberine göre rakamları HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki verdi.

‘Görevlilerin sayısı seçmen sayısından fazla’

Sponsorlu

Seçmen nakillerinin yüksek sayıda gerçekleştiğini söyleyen Tiryaki’ye göre maksimum 108 kişinin kalabileceği Iğdır Polis Evi’nde 374 kişi gözüküyor.

24 Haziran seçimlerinde çok sayıda sandıkta seçmen sayısının üzerinde görevli bulunduğunun ortaya çıktığını dile getiren HDP’li vekil, şöyle devam etti:

“Örneğin Tunceli Hozat’ta oy kullanması gereken bir sandıkta seçmen sayısı 9 iken 85 görevli oy kullanmış. Şırnak Beytüşşebap’ta bir sandıkta seçmen sayısı 10 iken 18 grevli oy kullanmış. Van Çatak’ta 28 seçmen var ama 26 görevli oy kullanmış. Bitlis Güroymak’ta seçmen sayısı 29 ama 49 görevli oy kullanmış. Şırnak Beytüşşebap’ta bir sandıkta seçmen sayısı 24 iken 162 görevli ile birlikte 181 oy çıkmış.”

Bir dairede bin 108 seçmen

YSK’da seçim hazırlığı mı var?

Beştaş ise tek bir adresteki anormal seçmen sayılarını kayıtlara dayandırarak şöyle anlattı:

“Batman Komanda Caddesi’nde 366 no’lu kapıda 189 seçmen var. Bingöl’de kapıcı dairesinde 224 seçmen var. Diyarbakır Hani’de bir adreste 208 seçmen tespit edilmiş. Bitlis Çevreyolu Caddesi’nde bir dairede 338 seçmen tespit edilmiş. Hakkari Çukurca kaymakam Niyazi Erten Caddesi 2 nolu kapıda 627 kişi seçmen olarak gösterilmiş. Hakkari merkez Ordu Caddesi’nde bin 108 seçmen kaydedilmiş. Başka birinde 395. Mardin Artuklu’da bir dairede 506 seçmen kaydedilmiş.”