HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile milletvekillerinden oluşan bir heyet, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarının bağlı olduğu Asrın Hukuk Bürosu’nu ziyaret etti.

Abdullah Öcalan

Evrensel’de yer alan habere göre Buldan, ziyaret sonrası heyet adına bir açıklama yaptı.

HDP ve HDK olarak Öcalan’ın avukatlarının bulunduğu hukuk bürosu ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Buldan, “Sayın Öcalan’ın avukatları ve ailesi ile görüştürülmediği bir dönemi yaşıyoruz. Türkiye hakları ve toplumu şunu çok iyi bilmelidir, 2011 yılında başlayan ve 2015 yılına kadar devam eden barış ve müzakere süreci Türkiye’nin yarını açısından önemlidir ve bugün Türkiye’de yaşanan kriz ve kaoslar birebir İmralı’da uygulanan tecritle ilgilidir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de kriz ve kaosların sona ermesi için Öcalan’ın önemli bir misyon üstlendiğini savunan Buldan, cümlelerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin demokratikleşmesi için önemli görüş ve perspektifler sunmuştu. Ailesi ve avukatlarının kendisi ile görüştürülmemesinin sebebinin bugünkü atmosferle ilgili olduğunu belirtmek isterim. Ama biz daha önce karın ve yağmurun çok şiddetli olduğu dönemlerde de Sayın Öcalan ile görüşmeler yapabiliyorduk. Demek ki bu bir konsepttir. Demek ki ülkeyi yönetenler savaş konseptini esas almışlardır. Savaş konseptini esas alan ve barış konseptini ellerinin tersiyle itenlere şunu söylemek istiyoruz: Savaş sadece Kürtleri etkilemiyor, atılan bombalar sadece Kürtlerin sofrasına düşmüyor. Bunlar Türkiye halklarının birebir mağdur olmasını beraberinde getiriyor.”

Öcalan üzerindeki tecrit durumunun derhal kaldırılması gerektiğini belirten Buldan; “Barışa duyulan ihtiyaçtan kaynaklı olarak görüşmeler bir an önce başlatılmalıdır. Ailesinin yaptığı başvurular, bizlerin yaptığı başvurular neticesinde bu tecrit mutlaka kırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

HDP, Abdullah Öcalan için harekete geçmişti!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri, uzun bir süredir hiçbir görüşme gerçekleştirilemeyen Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunacak.

PKK lideri Öcalan, tutulduğu İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde, 27 Temmuz 2011’den beri avukatları ile, 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana İmralı Heyeti üyeleri ile görüşme sağlayamadı.

6 Ekim 2014’ten beri de ailesi ve arkadaşlarıyla görüşemeyen Abdullah Öcalan, darbe girişiminin ardından yaratılan kamuoyu baskısıyla 2016 yılının Eylül ayında kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşme sağlayabilmişti.

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan

Asrın Hukuk Bürosu, 2017 yılında açıkladığı “Ocak-Temmuz Dönemi İmralı Hapishanesi Hak İhlalleri, Gelişmeleri ve Mevcut Duruma İlişkin Tespit Raporu”nda, ulusal ve uluslararası hukuka aykırılığa dikkat çekmişti.

Raporda, uygulanan politikalar ve pratikler nedeniyle İmralı’daki durumun ‘hiçbir şekilde haber alamama haline evrildiği’ kaydedilmişti.

Raporda yasaların açıkça tanıdığı haklardan olan avukat ve aile ziyaretlerine, mektup alıp gönderme dahil hiçbir iletişim kurma imkanına müsaade edilmediği de bildirilmişti.