Diyarbakır’da, Barış Anneleri’ni ziyaret eden HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, kendilerine ulaşan bir anket sonucunu paylaştı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, beraberinde partisinin milletvekili adaylarıyla birlikte, Diyarbakır’daki ‘Barış Anneleri’ grubunu ziyaret etti.

Ziyareti esnasında bir konuşma yapan Temelli, seçim kampanyalarını iki temel üzerinden yürüttüklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bir tanesi barış mücadelesi, bir tanesi de demokrasi mücadelesidir. Bu iki mücadelenin birbirinden ayrılmayacağını, bu ülkeye barış gelmeden demokrasinin, demokrasi gelmeden barışın var olamayacağını söyledik. Bu ülkeye barış bir gün muhakkak gelecek. Hep birlikte bu yaşadığımız acılarla yüzleşeceğiz.”

Ziyaret esnasında gazetecilerin de sorularını cevaplayan HDP’li Temelli, 24 Haziran seçimlerinde bazı sandıkların birleştirilmesine ilişkin de konuştu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun sandık taşıma kararının hatalı olduğunu öne süren Temelli, şunları söyledi:

“144 bin kişi taşımalı şekilde oy kullanmaya zorlanmaktadır. 144 bin kişi aslında sandıktan uzak tutulmaya çalışılmaktır. 144 bin kişi değil, daha fazla insan sandığa ulaşmasın istiyorlar. Taşıma taleplerinin geldiği yerlerde, bizim ortalama oy oranımız yüzde 70’in üzerinde olduğu bir bölge.

Ağırlıklı olarak ‘ HDP ‘liler sandığa gitmesin, barajın altında kalsın’ zihniyetidir bu. Valisi, YSK’sı ve tüm güvenlik güçleriyle, aslında HDP ‘nin barajına baraj katma peşindeler. Fakat tüm bunlara rağmen, bütün halkımız, seçmenimiz, herkes sandık neredeyse oraya gidecek, oyunu kullanacak. Sadece oy kullanmakla kalmayacak, oyuna sahip çıkacak, iradesine sahip çıkacak. Ne yaparlarsa yapsınlar, sandıklarımızın başında olacağız. Demokratik bir ülkede sandık güvenliğini devlet alır.

Yaklaşık 250 bine yakın arkadaşımız görev alacak. Ama sadece HDP değil, Adil Seçim Platformu diye dün bir deklarasyon yayınlandı. Biz de içindeyiz. Muhalefetin bütün partileri, sivil toplum örgütleri bir araya geldi. Türkiye’nin her yerinde şimdi halk sandığına, oyuna sahip çıkıyor. Devletin, YSK’nın, Vali’lerin, güvenlik güçlerinin bütün sandıklara yönelik bu güvenliği ortadan kaldıran tasarrufuna karşılık, halk sandığına sahip çıkıyor” dedi.

Dün kendilerine ulaşan bir Anket olduğunu da sözlerine ekleyen Temelli, şunları da söyledi:

“Bu Anket sonuçlarına göre oyumuz henüz 10.2 gözüküyor. Sandığa giderken bu oyun artmasını bekliyoruz. Bu bıçak sırtını yaratan bugünkü iktidardır.

Sürekli olarak bu bıçak sırtından olumsuz etkilenmemiz açısından elinden geleni ardına koymayan bir iktidar var. Erken seçim güvenliği, sandık güvenliği bahanesiyle yapmış oldukları handikaplar bunu çok açık bir şekilde gösteriyor.”

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, Diyarbakır’ın Ergani ilçesindeydi: