HDP’nin Diyarbakır mitingi büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Diyarbakır’da 5 kişinin yaşamını yitirdiği HDP’nin 5 Haziran 2015 tarihinde İstasyon Meydanı’nda düzenlediği seçim mitingine yapılan bombalı saldırıda ağır yaralanan vatandaşlar da bugün Diyarbakır’da gerçekleştirilen mitinge katıldı.

Sponsorlu

Ahmet Şık: Çoğaldıkça da bu korkak zalimleri 24 Haziran’da sandıklarda alaşağı edeceğiz!

Halkların Demokratik Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Ahmet Şık, Diyarbakır mitinginde konuştu.

“Barışı ve özgürlüğü; asla ve asla zalim Dehaklara teslim etmeyen, Devrimci Kawa’nın yiğit insanları merhaba! Selam olsun Ahmed Arif’in, Ape Musa’nın, Vedat Aydın’ın, Tahir Elçi’nin memleketine” diyerek halkı selamlayan Gazeteci Ahmet Şık, “Bu meydan bombalar gördü. Bu meydan en büyük acılarla sarsıldı. Bu meydandan yükselen çığlıklar hâlâ havada asılı duruyor. Bu meydanda yitirdiğimiz canlarımız var. Bu meydanda o canların sesi, sözü var. Ancak, bunca kötülüğe, bunca acıya rağmen hoş bulduk! Bu ne güzel bir karşılama, bugün burada sizlerin karşısında olmak ne büyük onur, ne büyük mutluluk” şeklinde konuştu.

“Hakikat bizimle, bu meydanda!”

“Hakikat bizimle. Hakikat bu meydanda. Hakikat “Bir oy Demirtaş’a, bir oy Halkların Demokratik Partisi’ne” diyerek korkmadan, teslim olmadan, inat ve umutla, “buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz” diyenlerin sesindedir, sözündedir, duruşundadır. “Bir yanımız Gezi, bir yanımız Sur, Cizredir” diyenlerdedir.

“Bir yanımızda Berkin’ler, Ali İsmail’ler, Bir yanımızda Ceylan’lar, Uğur’lar var. Birlikte güçlüyüz, geçmiştekinden daha da güçlüyüz.”

“Sözünüzü yere düşürmeyeceğiz”

Hapisteki Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, eski Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ ve tutuklu milletvekillerine, Gülten Kışanak şahsında tüm belediye eş başkanları ve parti yöneticilerine de selam gönderen Şık, “Özgürlükleri gasp edilen on binlerce öğrenciye, hakikatin peşindeki gazeteci dostlarımıza ve bütün siyasi tutsaklara selam olsun. Bin selam” şeklinde devam etti.

“Birbirimizi tanıyoruz. Yıllarca haber yapmak için, buradaki sesi Türkiye’ye duyurmak için geldim yanınıza. Ve biliyorum ki hemhal olmaya gelen kimseyi geri çevirmezsiniz. Derdinizi de paylaşırsınız, sofranızı da, muhabbetinizi de. Sağolun, varolun. Bu güzel şehre bu kez partimizin vekil adayı olarak geldim. Ama amacım değişmedi! Bir kez daha sesiniz olmaya, sesinizi taşımaya geldim!”

“Sözümüz var! Özgürlük ve barış için her ah’ın, her gözyaşının, yaşatılan her acının, çekilen her çilenin sözünü tutacağız. Bir kardeş, bir dost, bir yoldaş olarak sesleniyorum size, bilin ki sözünüzü yere düşürmeyeceğiz.”

İktidarın medyayı ele geçirdiğini, kendi medyasıyla kötülük yaydığını söyleyen Gazeteci Şık şöyle konuştu:

“Ama onlara ve yaptıkları bunca kötülüğe rağmen bu ülkede güvercinler barışın sesini köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir dolaştırdılar. Birbirinden uzaklaştırılmak, yabancı kılınmak istenenlere barışın sesini ulaştırdılar. Evet, zalimler o güvercinleri de vurdular! 2015’te, 5 Haziran’da bu meydanda yapılan mitinginde 5 canımıza kıydılar. Sonra da, Hrant Dink gibi, Tahir Elçi’yi vurdular. Suruç’ta barış elçisi gençlerimizi, Ankara’da 101 barış güvercinimizi katlettiler. Yüzlerce kez canımızı yaktılar.

Ama ne yaptılarsa olmadı! Barışın sesini kısamadılar. Halkların coşkun selini durduramadılar!

Kararlığımız zalimleri ürkütüyor. Afrin’de heykelini yıktıkları Demirci Kawa’nın yaktığı ateş bizim yolumuzu aydınlatıyor, onları ise daha da korkutuyor.”