HDP, Edirne Cezaevi’nde 1.5 yıldır tutuklu bulunan cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş için İstanbul, Gaziantep, İzmir ve Mardin’de gerçekleştirecekleri 4 mitinge katılması amacıyla Adalet Bakanlığı’na ve Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu.

Selahattin Demirtaş

Miting başvurularının seçim kurullarınca kabul edildiği belirtildi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Kürt düşmanlığı yaparak Erdoğan’ın kendini dünyaya kabul ettirmesi mümkün değil. Dikkat edersiniz bunu aleni bir Kürt düşmanlığı şeklinde yapmıyor, mutlaka işin içine ‘Biz IŞİD’le de mücadele ediyoruz’ sözünü karıştırıyorlar” dedi.

HDP tarafından yapılan açıklamada, cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş adına İstanbul, Antep, İzmir ve Mardin’de yapılan miting başvurularının seçim kurullarınca kabul edildiği açıklandı.

Açıklamada, Demirtaş’ın da söz konusu mitinglere katılımının sağlanması için Yüksek Seçim Kurulu ve Adalet Bakanlığı’na başvuru yapıldığı aktarıldı.

Gazete Duvar’ın bildirdiğine göre, Demirtaş’ın avukatı Günizi Satar tarafından Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Müdürlüğü’ne ve YSK’ya yapılan başvuruda, “Selahattin Demirtaş’ın ekte verilen başvurularımız sonucunda İstanbul, Gaziantep, İzmir ve Mardin illerinde yapılacak mitinglerine bizzat katılımının sağlanmasını, müdürlüğünüz aksi kanaatte ise SEGBİS sistemi ile mitinge katılımının sağlanmasını ve ilgili yerlerle gerekli yazışmaların yapılmasını bilgilerinize sunarız” ifadelerine yer verildi.

Via Haber, Selahattin Demirtaş’a soruyor, sizde sorun!

HDP’nin 1.5 yıldan beri cezaevinde tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a soru soracağız.

Avukatları aracılığıyla kendisine soracağımız soruların yanı sıra sizlerinde merak ettiği sorular varsa bizlere Via Haber Facebook sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Facebook sayfamızdan bizlere mesaj atabilir veya paylaştığımız herhangi bir haberin altına yorum bırakabilirsiniz.

Ayrıca Twitter üzerinden de bizleri @viahaber kullanıcı adıyla bulabilir ve mention yapabilirsiniz. Ya da #ViaHaberDemirtaşaSoruyor etiketiyle sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Seçimlere çok kısa bir zaman kala partilerin ve adayların propaganda çalışmaları devam ediyor.

Propaganda kampanyasına sadece cezaevinden kendisine sorulan sorular aracılığıyla veya Twitter’dan tweet atarak yürütmeye çalışan Selahattin Demirtaş’a soracağımız soruların yanında sizlerden gelecek ilginç soruları da eklemek istedik.

Kendisine ileteceğimiz sorularınızla Demirtaş size şahsen yanıt verebilecek ve sorunuzun cevabını diğer insanlarla da paylaşacağız!

Çok fazla soru geleceğinden dolayı elimizden geldiğince ilginç ve daha önce sorulmamış soruları seçeceğiz.

Haydi! Demirtaş’a sorun!

Anayasa Mahkemesi’nden Selahattin Demirtaş kararı!

Anayasa Mahkemesi

Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunarak, “tedbiren tahliyesini” talep eden HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliyeye yönelik tedbir talebinin reddedildiği aktarılmıştı.

Erdoğan’dan YSK’ya ‘Demirtaş iması’: TRT kaydı sansürlenebilir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YSK’ya, Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde seçim çekimi için talimat verdiğini ifade etti.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş hakkında da konuşan Erdoğan, YSK’ya, Demirtaş’ın cezaevinde seçim çekimi için talimat verdiğini belirtti.

Erdoğan konuşmasının devamında ise çekimin canlı yayınlanmayacağını belirterek sansürlenebileceğini ima etti.

Selahattin Demirtaş’ın adaylığına ilişkin konuşan Erdoğan, “Aday olduğunda içerideydi. Orada zaten bir eksiklik, bir yanlışlık var. Yani biz burada illa mahkumiyeti adaylık şartları arasında saymamamız lazım. Tutuklu da olsa bence tutuklu olan kişi de aday olamaz, olmamalı. Çünkü bu bir kaçamak yoldur. Buna niye böyle bir fırsatı biz verelim?” ifadelerini kullandı.

Türkiye ekonomisi üzerinden oyun oynandığını öne süren Erdoğan, “İnşallah 24 Haziran’dan sonra o Moody’s’e bir operasyon biz çekeceğiz.” dedi.

Demirtaş’tan ‘adaylığına karşı çıkan’ Erdoğan’a yanıt!

Selahattin Demirtaş

HDP’nin Edirne F Tipi Cezaevi’nde 1.5 yıldır tutuklu bulunan ve dün itibariyle AYM tarafından da tahliye kararı reddedilen Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini kastederek, “Cumhurbaşkanı adayı olmanın şartları olmalı, bu yanlışın düzeltilmesi lazım” sözlerine karşılık verdi.

Demirtaş, Twitter hesabından şunları söyledi: “Bak bu defa sana katılıyorum Erdoğan. Örneğin senin Cumhurbaşkanı adayı olabilmen için mutlaka üniversite diploman olması lazım, ama bugüne kadar diplomanı gören olmadı. Benim kriterlerim tamam da, asıl seninkiler şüpheli.”