HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin pazartesi günü Diyarbakır’da gerçekleştirdiği mitingin ‘büyük önem’ taşıdığını ifade etti.

İnce’nin, HDP’nin uzun bir süredir tutuklu bulunan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı Edirne F Tipi Cezaevi’nde ziyaret etmesini de ‘çok önemli’ olarak nitelendiren Temelli, CHP adayının ‘Kürt sorununa’ dair ifadeleriyle ilgili de “Kürt sorununun adını koymak yetmez, çözümü konuşmak gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İstihbarattan aldığım bilgiye göre, Diyarbakır mitingine katılanların neredeyse tamamı HDP’li” şeklindeki konuşmasını da ele alan Temelli, “Sen istihbaratı bunun için tutuyorsan hiç gerek yok, bize sorsaydın. Diyarbakır’da başka ne olacak tabi ki, HDP’liler olacak. Sen esas kendi mitingini istihbarata sorsaydın, onun yanıtını öğrenseydin” dedi.

“Hakkari ve Diyarbakır mitingleri önemli fakat halkın beklentisine yanıtlar üretme zamanıdır”

Özgürüz’den Sedat Sur’a, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan ve daha sonrasında da partisinin İzmir Bornova Seçim Bürosu açılışına katılan Temelli’nin konuşmasından öne çıkan kısımları şöyle:

“-(İnce’nin Diyarbakır mitingi) Diyarbakır halkı, Kürt halkı misafirperverdir. İnce’yi de CHP tarihinde olmayan bir şekilde ağırladı, gitti, dinledi. O dinlemesine bağlı olarak da çeşitli kesimlerden çeşitli yorumlar geldi. Bu bence önemli bir şey. Bu tür mitingler, buluşmalar, insanların birbirini dinlemesi, anlaması büyük önem taşıyor. Daha öncede ben söyledim; Sayın Demirtaş’a ziyarete gitmesi çok önemliydi. Hakkari’de miting yaptı, dün de Diyarbakır’daydı. Bunlar önemli fakat halkın beklentisine yanıtlar üretme zamanıdır.

HDP, ikinci turda İnce’ye oy verecek mi?

-Sayın İnce’ye oy verip verilmemesini belirleyecek olan İnce’nin programıdır. İnce’nin programı bu anlamıyla büyük bir önem taşıyor. Biz de programımızı herkese açarken ve bunu anlatırken, nerelerde buluşulabileceğini anlattık. Biz partiler tabi ki çeşitli tabanlarımızı temsil ediyoruz ve bizim tabanımızın hassasiyeti önemlidir diyoruz. Bu hassasiyeti anlatıyoruz. Bir şeyi dayatmıyoruz. İlla ki bizim dediğimiz olsun demiyoruz. Nerelerde buluşabiliriz, hangi zeminlerde yan yana gelebiliriz bunu anlatıyoruz. Anlattığımız program bu anlamda sade ve yalın bir programdır. Sayın İnce, bu programa yüzünü dönerse, bu programla buluşmayı sağlayabilirse, bu ilişkiyi geliştirebilirse Sayın İnce herkesten oy aldığı gibi Kürt halkından da oy alabilir. Çünkü Erdoğan’ın artık Türkiye halklarına, özellikle de Kürt halkına verebileceği hiçbir şey kalmamıştır. O yüzden artık Türkiye yeni bir cumhurbaşkanı arıyor. Ama nasıl bir cumhurbaşkanı arıyor? Bu sistemi dönüştürebilecek bir cumhurbaşkanı arıyor. O yüzden Demirtaş’ın programı bu anlamda en sahici programdır diyoruz. Bu programı herkesin görmesi gerek.”