Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri, uzun bir süredir hiçbir görüşme gerçekleştirilemeyen Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunacak.

Halkların Demokratik Partisi HDP

İmralı Adası’na gitme kararı hafta başında gerçekleştirilen HDP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında alındı.

Bakanlığa başvuru konusunda henüz net bir tarih verilmezken, Mezopotamya Ajansı bayram tatili sonrası gerekli girişimlerin başlatılacağını aktardı.

Elçiliklere de mektup

Abdullah Öcalan

Görüşme talebinin yanı sıra Asrın Hukuk Bürosu ve HDP Hukuk Komisyonu’nca Öcalan’ın cezaevi koşullarının gündemleştirilmesi amacıyla hazırlanacak kapsamlı bir mektup da elçiliklere yollanacak.

PKK lideri Öcalan, tutulduğu İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde, 27 Temmuz 2011’den beri avukatları ile, 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana İmralı Heyeti üyeleri ile görüşme sağlayamadı.

6 Ekim 2014’ten beri de ailesi ve arkadaşlarıyla görüşemeyen Abdullah Öcalan, darbe girişiminin ardından yaratılan kamuoyu baskısıyla 2016 yılının Eylül ayında kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşme sağlayabilmişti.

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan

Asrın Hukuk Bürosu, 2017 yılında açıkladığı “Ocak-Temmuz Dönemi İmralı Hapishanesi Hak İhlalleri, Gelişmeleri ve Mevcut Duruma İlişkin Tespit Raporu”nda, ulusal ve uluslararası hukuka aykırılığa dikkat çekmişti.

Raporda, uygulanan politikalar ve pratikler nedeniyle İmralı’daki durumun ‘hiçbir şekilde haber alamama haline evrildiği’ kaydedilmişti.

Raporda yasaların açıkça tanıdığı haklardan olan avukat ve aile ziyaretlerine, mektup alıp gönderme dahil hiçbir iletişim kurma imkanına müsaade edilmediği de bildirilmişti.

[Via Gazete Karınca, Mezopotamya Ajansı]