HDP’li Garo Paylan, katıldığı bir televizyon programında, “Bu girdaptan çıkarmayı vaadeden herkesle çalışmalıyız. Abdullah Gül’ün de sorumluluk alması gerekir, Abdullah Gül’e de ihtiyaç var” dedi.

HDP milletvekili Garo Paylan, KRT televizyonunda Çağlar Cilara’nın programına konuk oldu.

“Herkese ihtiyacımız var” cümlesini kuran Paylan’a Cilara, “Herkese mi ihtiyacımız var?” diye sordu.

Sponsorlu

Paylan ise “Bu girdaptan çıkarmayı vaad eden herkesle çalışmalıyız. Abdullah Gül’ün de sorumluluk alması gerekir, Abdullah Gül’e de ihtiyaç var” şeklinde yanıt verdi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün son çıkan KHK ile ilgili yaptığı eleştirilere cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad’dan Tunus’a giderken gazetecilerin sorduğu sorulara yanıt verdi.

Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın yayımlanan son KHK’ye ilişkin eleştirilerine, “15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler” ibaresi geleceğe yönelik belirsiz bir genişlikte yorumlanırsa şeklinde bir tartışma yapanlar var.. Bu düzenlemenin neyle ilgili olduğu aslında belli. Nitekim bundan önce de, bu ifadenin yer aldığı dört ayrı KHK düzenlemesi yapıldı. Onların hiçbirine dair bu güne kadar kimse ses çıkarmadı.” ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül, “Hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık kaygı vericidir” ifadesini kullanmıştı.

Sivillere silah kullanma hakkı verdiği belirtilen 696 sayılı KHK maddesine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz günlerde Twitter’dan tepki göstermişti.

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Abdullah Gül’ün tweetlerini kendi sayfasında paylaşarak KHK ile ilgili Gül’le aynı düşüncede olduğunu açıklamıştı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 696 sayılı KHK’daki tartışılan maddeye yönelik, “Hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir” demişti. Gül’ün bu sözlerine AK Parti’lilerden tepki gelmişti.

Gül, AK Parti’ye “İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum” sözleriyle bu maddenin düzeltilmesi çağrısında da bulunmuştu.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, ‘KHK’larla ülkeyi yönetmeye çalışmak AKP’nin sıkışmışlığının göstergesi’ ifadesini kullanmıştı.

HDP Seyhan İlçe Örgütü 2’inci Olağanüstü Kongresine HDP’li Beştaş, HDP MYK Üyesi Asiye Kolçak, HDK, barış anneleri, İHD, SES, ESP, SYKP, Eğitim Sen, DİSK, DBP, EMEP, Halkevi temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Kongrede açıklama yapan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, hükümetin meclisten kaçırarak KHK’larla düzenleme yapılmasına tepki göstermişti.