HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, partilerinin 5. yılını kutladı.

Cezaevinden birer mesaj gönderen HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, “HDP bütün tasfiye ve yıkım saldırılarına inat, yaşadı, yaşatılacak; kazandı, kazanacak” ifadesini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5’inci kuruluş yıl dönümünü Beşiktaş Akatlar’da bulunan Mustafa Kemal Kültür Merkezi Atilla İlhan Sahnesi’nde düzenlediği şölen ile kutladı.

Demirtaş mesajında, “Bu parti 7 yaşına geldiğinde Türkiye’yi yönetmeye aday olacaktır. HDP’yi büyütmek ve iktidara taşımak boynumuzun borcudur.” dedi.

Sponsorlu

Yüksekdağ ise mesajında, “HDP, bütün tasfiye ve yıkım saldırılarına inat, yaşadı, yaşatılacak; kazandı, kazanacak.” dedi.

Selahattin Demirtaş’ın mesajından satır başları şöyle:

 • Çok değerli arkadaşlar, HDP’nin çok kıymetli yoldaşları, kardeşlerim… 5. Kuruluş Yıldönümümüz vesilesiyle bir araya gelmiş olan sizleri ve tüm ülkedeki kardeşlerimizi, dünyanın birçok ülkesindeki dostlarımızı, bizlere gönül verenleri, dayanışma ve desteğini esirgemeyenleri en sıcak duygularımla, içtenlikle selamlıyorum.
 • 5 yaşındaki HDP, kendisinden çok daha yaşlı olan partilerle yarışacak, kimilerine ise meydan okuyacak bir güce ulaştı. Bu parti 7 yaşına geldiğinde Türkiye’yi yönetmeye aday olacaktır. Hepimizin gözbebeği olan, onlarca yıllık bedel, emek ve mücadele ile olgunlaşmış HDP’yi büyütmek ve iktidara taşımak boynumuzun borcudur.
 • Bütün farklılıklarımız ve zenginliğimiz ile bizi bir arada tutan ortak değerlerimizi, büyük insanlık değerlerini evrensellikle buluşturmayı başaran HDP, programı ve politik çizgisi ile haklılığını ve doğruluğunu her geçen gün yeniden ispatlıyor.
 • HDP gibi bir partiyi kuran ortak iradeye ve bütün kuruculara, bugüne kadar emeği geçen bütün HDP kadrolarına ve övgünün en büyüğünü hak eden fedakar, cesur halkımıza içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum.
 • Siz HDP’yi bir de 10 yaşına geldiğinde görün. Yürü HDP, yolun açık olsun. Biz hepimiz yüreğimizle, canımızla, sevdamızla senin yanındayız. Sen MUTLAKA KAZANACAK OLANSIN.

HDP’nin Kadın Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın mesajının satır başları da şöyle:

 • Partimizin Kuruluş Yıldönümünü canı gönülden kutluyor, hepinizi özlemle selamlıyorum. 5 mücadele yılını geride bıraktık, ancak partimizin geçmişi bununla sınırlı değildir.
 • Bizler geride bıraktığımız yıllarda yaşadığımız her türlü zorluğu aşma motivasyonunu, direnenlere ve bizden kopartılmış olan canlarımıza borçluyuz.
 • Şimdi bizler, aramızda olmayan canlarımız için direniyoruz. Şimdi bizler, katliamlarla aramızdan kopartılan yoldaşlarımızı, yurttaşlarımızı daha güçlü selamlıyoruz.
 • HDP’nin en temel misyonu, bölen siyasi anlayış karşısında birleştiren bir köprü olmaktı. 7 Haziran’da bunu gösterdik. Bu nedenle 7 Haziran hem parti tarihimizde hem Türkiye siyasetinde bir dönüm noktası oldu.
 • HDP, bütün tasfiye ve yıkım saldırılarına inat, yaşadı, yaşatılacak; kazandı, kazanacak.
 • Bizi siyasetten tasfiye etmek isteyenlere mesajımız ise şudur; Daha güçlü geliyoruz, daha güçlü geleceğiz. Hepinizi selamlıyor, yeni mücadele yılımızda başarılar diliyorum.

Tam mesaja HDP’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

[via HDP]