yavuz sultan selim köprüsü

İstanbul boğazını birbirine bağlayacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü 26 Ağustos tarihinde açılacak. İstanbul’un 3. köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün son hazırlıkları da tamamlandı.

İsmini 9. Osmanlı Padişahı ve ilk halifesinden alan Yavuz Sultan Selim’den alan üçüncü köprünün geçiş ücretleri de belli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açıklanan geçiş ücretleri otomobiller için 3 Dolar + KDV olarak belirlendi.

yavuz sultan selim köprüsü44

Sponsorlu

Bakan Arslan, ana açıklığı 1408 metre olmak üzere köprünün toplam boyunun 2164 metre olduğunu söyledi ve “Bu özelliğiyle de ‘üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü’ unvanına sahip olacak” ifadelerini kullandı.

Yapımı tamamlanan köprü, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü unvanlarına sahip olacak.

Köprünün temel atma töreni; 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 25. Meclis Başkanı Cemil Çicek ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir çok siyasetçinin katılımıyla yapılmıştı.

Köprü ile birlikte Asya ve Avrupa kıtaları üçüncü kez birleştirilmiş olacak bu açıdan da 3. köprü dünyanın yakın ilgisini topluyor.