Yarbay Mustafa Azimetli, ‘Polis Özel Harekat’ın Gölbaşı’ndaki merkezinde bir Skorsky helikopterini bombalamak suretiyle imha ettik. Amacımız bu helikopterin polis tarafından kullanılmasını önlemekti. F-16’yı iki kişi kullanıyorduk’ dedi.

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminde Ankara’da Özel Harekât Daire Başkanlığı’nı bombalayan uçağın pilotu Yarbay Mustafa Azimetli, Özel Harekât Daire Başkanlığı’nı nasıl bombaladığını anlattı. Azimetli, darbe girişimini akşam saatlerinde komutanından öğrendiğini, ancak darbenin emir komuta zinciri içinde olmadığını bombalamalardan sonra öğrendiğini söyledi.

Ankara Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı
Ankara Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı

Azimetli ayrıca şunları da anlattı: “O gün, yani 15 Temmuz akşamı saat 23.00 sularında, polis Özel Harekât’ın Gölbaşı’ndaki merkezinde bir Skorsky helikopteri bombalamak suretiyle, yani yukarıdan bomba atarak imha ettik. Amacımız bu helikopterin polis Özel Harekât tarafından kullanılmasını önlemekti. Bu sırada F-16’yı iki kişi kullanıyorduk. Yanımda Ekrem Aydoğdu vardı. Uçağı o kullanıyordu. Ancak direktifleri ben veriyordum. Ben Ekrem’in amiri değil üstüydüm. Çünkü Ekrem benim filomda değildi.”

Sponsorlu