Louvre Müzesi’ne baskın eden sanatçılar bedenlerine “Hasankeyf’i Kurtar” yazısını yazarak müzede ziyaretçilerinin arasında gezdi.

Tarihi yer olan Hasankeyf’in sular altında kalmasını istemelerine ilişkin dikkat çekmek için sanatçılar, Fransanın en büyük sanat merkezi olan Louvre Müzesi’ni işgal ederek eylem yaptılar.

Müze önünde bir araya gelen ressam ve gazeteci Zehra Doğan, sanatçı Armanc Kerborani (juan-Golan Elibeg), sanatçı Thomas Lamouroux ve Aurélie Gerardin ve ZAD yaşayanı aktivist fotoğraf sanatçısı Sadık Çelik Hasankeyf’e dikkat çekti

Sponsorlu

Ressam Zehra Doğan, sanatçılardan bazılarının bedenleri üzerine Hasankeyf’i çizerken, bazı sanatçılar ise eylemde Hasankeyf’in resimleri ve Hasankeyf’e dair bildirilerin yer aldığı resimler müzede sergilendi.

Ziyaretçilerinde eylemi desteklemesi dikkatleri üzerine tamamen çekti

Kürtçe ağıt ve halk ezgilerini opera ile söyleyen sanatçılar, bedenlerine “Hasankeyf’i Kurtar” yazılarını yazarak müze ziyaretçilerinin arasında gezindi.

Müze güvenlik görevlileri tarafından çembere alınan sanatçılar, yapılan eylemin izinsiz olması ilişkin çıkarılmak istendi.

Bunun üzerine sanatçılar, Hasankeyf fotoğraflarını müzede bırakmak istedi. Müze görevlileri fotoğrafların toplatılmasına dönük baskı yapsa da sanatçılar bunu kabul etmedi. Kısa bir süre sonra eyleme ilgi gösteren ziyaretçiler, yöredeki fotoğrafları destek amaçlı paylaştı.

Tarihi kentin ‘tüm dünyanın gözleri önünde yok olmasına sessiz kalınmasının insanlık suçu’ olduğunu söyleyen sanatçılar, UNESCO ve Louvre Müzesi’nin bu kıyıma sessiz kalmamasını istediler.