Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sosyal medya hesabı üzerinden 4 yıl 8 ay hapis cezasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çözüm sürecindeki 2013 Nevruz’un yaptığı konuşmalar sebebiyle HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a 4 yıl 8 ay, HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Demirtaş’ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Siyasetin/hükümetin vesayeti altında itibarı sıfırlanmış yargının hukuk dışı kararları bize tek bir geri adım attıramaz. Faşizme ancak alçaklar hizmet eder. Biz faşizme karşı direnmeye, büyük bir moral ve coşkuyla dik durmaya devam edeceğiz.” denildi.

Önder ve Demirtaş hakkında verilen hapis cezasına partililerden de tepki geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

HDP’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Davanın açılması da, bugün açıklanan karar da hukuki değil tamamen siyasidir. Bu karar, hükümetin barış karşıtı, savaşta ısrar eden politikalarının açık bir göstergesidir.

Suriye’deki savaşta, çetelerin yoğunlaştığı alanlarda “çatışmasızlık, ateşkes” gibi arayışlara giren AKP-MHP koalisyonu Kürt halkına ve Türkiye toplumuna barışı layık görmüyor.

Karar, barış, eşitlik ve demokrasi isteyen Türkiye halklarının vicdanında mahkum olacaktır. Bu karar bizim barışçıl siyasi irademizi daha da kamçılamıştır. Barış ve demokrasi mücadelesini daha da azimli bir şekilde sürdürmemize neden olacaktır.

İmralı’daki çözüm ve müzakere sürecini savunmaktan, barış umudunu büyütmekten asla geri adım atmayacağız. Bugün Demirtaş ve Önder’in cezalandırılan barış iradeleri bizim irademiz ve tutumumuzdur. Bunu en kararlı şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.

Barış, iktidarlardan, seçimlerden, dönemsel siyasi manevralardan daha önemlidir. Kimsenin, hiçbir partinin siyasi bekasına kurban edilemeyecek bir meseledir bizim için.

Mahkeme bilirkişi talebini ret etmiştir, ortada konuşma çözümü yoktur. Bu mahkeme heyetinin Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelerle de, Anayasa’nın 90. Maddesi ile de, AİHS ve AİHM’in içtihatları ile de bir ilgisi yoktur.”

Pervin Buldan

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise şunları söyledi:

“Sn Demirtaş ve Sn Sayın Önder’e verilen ceza hukuki değil, siyasidir. Bu karar ne arkadaşlarımızı ne de bizi mücadelemizden alıkoyamayacaktır. Demokratik siyaset ve barış engellenemeyecek. Onların sözü bizim de sözümüzdür. Verilen ceza halkımızın vicdanında mahkum olacaktır!”

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Via logo kırmızı arkaplan

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’inyargılandıkları dava Ankara’da görüldü. Mahkeme heyetine tepki gösteren Demirtaş, “Biz bu ülkenin eşit yurttaşlarıysak siyasi kimliğimiz sizi ilgilendirmemeli” demişti.

Sırrı Süreyya Önder salonda, Demirtaş ise Edirne’den SEGBİS ile bağlanmıştı.

Demirtaş duruşmada şunları söylemişti: “Parti şehitlerimi andım diye “terör propagandası yaptı” diyorsanız bin yıl ceza da verseniz sözlerimden geri adım atmıyorum. Ben parti şehitlerimizi andım. 3 Kürt kadın siyasetçi, yakın zamanda Paris’te katledildikleri için, onları da andım. Şiddeti övmedim.”

Mahkeme heyeti, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan Selahattin Demirtaş’a 4 yıl 8 ay Sırrı Süreyya Önder’e 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Çözüm sürecinin başladığı 2013 yılının Newroz’unda Önder’in “Size Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’ın selamını getirdim” sözleri iddianamede yer alıyordu.