Halkbank’taki kur skandalı yargıya taşındı.

31 Ağustos akşamı Türkiye Halk Bankası internet bankacılığı üzerinden 3,72 TL’den Amerikan Doları, 4,32 TL’den Avro satmıştı. Satış anında Doların piyasa kuru 6,5, Avronun piyasa kuru ise 7,6 TL idi.

Konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Sponsorlu

Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP), Halk Bankası yönetim kurulu üyeleri hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Zararına Olarak Nitelikli dolandırıcılık”, “Görevi Kötüye Kullanma ve Görevi İhmal”, “İrtikap” ve “Denetim Görevinin İhmali” iddialarıyla suç duyurusunda bulundu.

Halkbank yarım saatte 1763 kişiye 4.6 milyon ‘ucuz dolar’ satmış

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, 3.72 TL’den 1763 müşterinin 4.6 milyon dolarlık alım yapıldığını açıklamıştı.

İşlemlerin iptal edildiğini, hesapların normal haline döndüğünü ifade eden Arslan, siber saldırının söz konusu olmadığını, hatanın Bloomberg’ten kaynaklandığını öne sürmüştü.

CHP ve HDP’den ‘Halkbank tepkisi’: Ucuzdan Dolar alanlar açıklansın!

Halkbank’ın kur skandalının ardından muhalefet partilerinden peş peşe açıklamalar gelmişti.

CHP’li Erdoğdu: Ciddi sonuçları olur!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, konuya ilişkin ANKA’ya yaptığı açıklamada “Dün gece bu ülkede bankacılık sisteminin itibarını ve güvenini sarsacak olaylar yaşandı. Bankacılık bir itibar sistemidir ve güven temelleri üzerine oturur. Gece yaşananlar ‘hata’ diye basitçe geçiştirilemez. Burası çadır devleti değil. Hükümet derhal kapsamlı bir açıklama yapmalı ve dün gece yaşananları saniye saniye açıklamalıdır. Eğer kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapmazlarsa bankacılık sistemimizde güvensizlik ortamı başlar ve bunun çok ciddi sonuçları olur.” ifadelerini kullanmıştı.

HDP’li Temelli: Halkbank’tan ucuz dolar alanlar kim?

Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu’nun 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlediği mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı sezai Temelli “Halkbank diyor ki ‘hatalı işlem yaptık’ gece yarısı ucuz döviz satmış meğer. Bu hile ile kimler zenginleşti, kimler yararlandı, ucuz dövizi alıp iki katına satanlar kim?” diye sormuştu.

[Via Cumhuriyet]