Hafta sonu antrenmanları, hafta boyunca yapılan antrenmanlar kadar nasıl faydalı olabilir?

Hafta içi egzersiz yapmaya vaktiniz yoksa hafta sonu uzun egzersizler kalbe iyi gelir.

Yetişkinler haftada 150 dakika orta ila şiddetli aktivite almalıdır. Yönergeler öneriyor, genel tavsiye ile hafta boyunca yaymak. Harvard araştırmacıları, bir veya iki gün boyunca 2,5 saatlik aktivitelerini kademeli olarak gerçekleştirenlerin kalp krizi riskini %27 azalttığını, bu oranın haftanın çoğu gününde egzersiz yapanlarda %35 olduğunu buldu. Salı günü JAMA’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, “hafta sonu savaşçıları”, düzenli egzersiz yapanlar arasında %36’ya kıyasla kalp yetmezliği riskini %38 azalttı.

Çalışmanın ortak yazarı, “Bir hafta sonu veya haftada iki güne sığdırabileceğiniz fikri biraz şaşırtıcıydı” dedi. Dr. Patrick EleanorMassachusetts Genel Hastanesi Kardiyoloji Bölümünün başkan vekili ve Harvard Tıp Okulu’nda tıp profesörü dedi.

Sonuç olarak, “Hedef, oraya nasıl giderseniz gidin, haftada 150 dakika orta ila şiddetli aktivite elde etmektir.”

Araştırmacılar daha sonra egzersiz zamanlamasının nasıl bir fark yarattığına yakından bakmak için döndüler. Birleşik Krallık Biyobankası2006 ve 2010 yılları arasında kayıtlı, yaşları 40 ila 69 arasında değişen 502.629 katılımcıdan oluşan yaygın olarak kullanılan bir veri tabanı. Yeni araştırma için, ekibin bir alt grubu, günün 24 saati fiziksel aktiviteyi ölçen bileğe takılan ivmeölçerler takmayı kabul etti.

Eleanor ve meslektaşları, bir hafta boyunca ivmeölçer takan ve çoğu 6,3 yıl boyunca takip edilen 89.573 katılımcıya odaklandı. Araştırmacılar, katılımcıları hafta sonu egzersiz yapanlar, düzenli egzersiz yapanlar veya aktif olmayanlar olarak sınıflandırdı.

Daha fazla fitness ve kalp sağlığı haberi

Eleanor, çalışmanın önemli bir sınırlaması, aktivite verilerinin bir hafta boyunca toplanmış olması, bu nedenle katılımcıların takip süresi boyunca aynı egzersiz rejimine devam edip etmediklerini bilmediklerini söyledi.

Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde kardiyolog ve tıp profesörü olan Dr. John McPherson, yine de, sonuç olarak, insanların her hafta 150 dakika orta ila şiddetli aktivite almaları gerektiğidir ve “ve bunu başarabilirler” dedi.

READ  Alibaba: Ayrılma planının açıklanmasının ardından Çinli teknoloji devlerinin hisseleri yükseldi

Yeni araştırmaya dahil olmayan McPherson, bunun iki gün veya her gün 25 ila 30 dakika olarak gruplandırılabileceğini söylüyor ve ekliyor: “Haftada 150 dakikayı korumak çok önemli.”

Egzersiz Sırasında Yaralanmalardan Nasıl Kaçınılır?

Antrenmanları iki güne sıkıştırmaya karşı bir argüman, hafta sonu sporcuları üzerinde yapılan bazı çalışmalarda artan yaralanma şansıdır. Ancak uzmanlar, bir egzersiz programı uygulayan ve düzgün bir şekilde ısınıp soğuyanların bu tür yaralanmalardan kurtulabileceğini söylüyor.

Egzersiz fizyoloğu ve Columbia Üniversitesi Vagelos Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’nde davranışsal tıp profesörü olan Keith Diaz, antrenmanınızı iki günde bitirecekseniz, onu gerçekten geliştirmeniz gerektiğini söyledi.

Yeni araştırmaya dahil olmayan Diaz, “En büyük endişe aşırı kullanım yaralanmaları. İki günde sıfırdan 60’a gidemezsiniz. Hiç sakatlığı olmayan pek çok hafta sonu oyuncusu var ama vücutları buna alışmış.”

Diaz, aldığınız eylemin türünün de önemli olduğunu söyledi. Yapmayı sevdiğiniz bir şeyi seçiyorsanız, yüzme ve bisiklete binme gibi düşük etkili aktiviteler daha iyi seçimlerdir çünkü eklemlere zarar verme olasılıkları daha düşüktür, diye ekledi.

Diaz, yetişkinlerin üç günlük hareketsizlikten sonra zindeliğini kaybetmeye başlaması nedeniyle, egzersizi hafta sonu ile sınırlamanın fiziksel performansın zirvesine giden yol olmayabileceğini söyledi.

“Vücudun kullanmamaya geri dönme eğilimiyle savaşıyorsun,” diye açıkladı.

Arizona Eyalet Üniversitesi Sağlık Çözümleri Koleji’nde egzersiz fizyolojisi profesörü olan Glen Keser, yeni çalışmanın iyi haberler sunduğunu söyledi.

Gasser, “İnsanlar en azından orta ila şiddetli aktivite aldıkları sürece, insanların hafta boyunca egzersizlerini nasıl kestikleri gerçekten önemli değil” dedi.

Yeni araştırmaya dahil olmayan Kasser, haftada yalnızca bir veya iki gün egzersiz yapmanın yaralanma riskini artırabileceğinden endişe duyanlar için, önceki araştırmaların çoğunlukla temas sporlarından geldiğini söyledi.

Keser, çalışmaya katılanları “hafta sonu savaşçıları” olarak adlandırmak biraz yanıltıcı çünkü çoğu “savaşçı” faaliyetleri yapmıyor” dedi. “Çoğu insan, yürüyüş ve bisiklete binme gibi düzenli kardiyovasküler aktiviteler yapıyor. Temas sporlarına katılanların yaralanma olasılığı daha yüksek.”

READ  Gelir sonrası ilk stok düşüşü, mevduatlarda %41'lik bir düşüş gösteriyor

NYU Langone Heart’ta kardiyolog ve NYU Grossman Tıp Okulu’nda tıp profesörü olan Dr. Gregory Katz, uzun süreli egzersizden kaynaklanan yaralanmalardan kaçınmak için vücudunuzun size ne söylediğine dikkat edin, dedi.

Yeni çalışmada yer almayan Katz, “Bu rahatsız edici acıyı görmezden gelmeyin” dedi. “Vücudunuza sokmanız gereken zorlayıcı veya zararlı bir şey gibi mi geliyor?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir