Gwyneth Paltrow kayak çarpışması: İki kayakçı kaza yaptığında kim hatalı?

Oscar ödüllü aktris ve iş kadını Gwyneth Paltrow, bir hukuk davası için bu hafta mahkemede. 2016 başka bir kayakçıyla çarpışmayokuşlarda meydana gelen çarpışmalarda yasal olarak kimin sorumlu olduğu konusunda soru işaretleri uyandıran durumla birlikte.

İçinde mahkeme argümanları50 yaşındaki Paltrow’un avukatları ve 76 yaşındaki davacı Terry Sanderson, Utah, Park City’deki Deer Valley tatil beldesindeki bir kazada kimin hatalı olduğuna dair karşılıklı suçlamalarda bulunurken müvekkillerini ihtiyatlı kayakçılar olarak resmettiler.

Paltrow tavır aldı Cuma ve kazaya kendisinin neden olduğunu reddetti. Sağlıklı yaşam ve yaşam tarzı markası GOOP’u da kuran aktris, Sanderson’ın şöhretini ve servetini sömürmek için kendisine dava açtığını da iddia ediyor.

Ancak sorgulanan Paltrow, kaza anına dair hiç tanığı olmadığını söyledi.

“Gören çok şahidim var. [it] Paltrow, Cuma günü yaptığı açıklamada, saniyeler sonra dağdaki cesetlerin konumlarının kimin kime vurduğunu gösterdiğini söyledi.

Avukatlar, kazayla ilgili düello anlatımları karşısında, davanın muhtemelen daha somut bir şeye dönüşeceğini söylüyor: kaza meydana geldiğinde kayakçıların dağdaki konumu.

Yokuş yukarı mı yokuş aşağı mı?

Sanderson Paltrow’a dava açtı 2019’da pervasızca kayak yaptığını ve ona yukarıdan çarparak ciddi yaralanmalara ve duygusal sıkıntıya neden olduğunu iddia etti. Paltrow daha sonra ona arkadan vuranın Sanderson olduğunu iddia ederek karşı çıktı.

Uzmanlar CBS MoneyWatch’a verdiği demeçte, dava iki taraftan hangisinin kayak yaparken mantıksız bir şekilde hareket ettiğine bağlı.

“Bir kayakçı diğerine çarptığında sorun ihmaldir. Yanlış bir şey mi yaptılar?” dedi Kohn Roth Law’dan kişisel yaralanma avukatı Roger Kohn.

Gwyneth Paltrow, 23 Mart 2023 Perşembe günü Utah, Park City’deki duruşmasında öğle yemeği molasının ardından mahkeme salonuna giriyor ve burada 2016 yılında ailesiyle kayak tatili sırasında bir kayakçıya çarpmakla suçlanıyor.

Jeff Swinger / AP


Kayak pistlerinde davranış söz konusu olduğunda, yokuş aşağı kayakçıya dikkat etmek neredeyse her zaman yokuş yukarı kayakçının görevidir. Başka bir deyişle, yokuş aşağı kayakçı – yokuştan daha aşağıda olan kişi – yol hakkına sahiptir.

Kohn, “Yokuş yukarı kayakçı, yokuş aşağı kayakçıya dikkat etmelidir. Birini sollayıp ona çarparsanız, muhtemelen sorumlu ve hatalısınız,” diye ekledi Kohn.

Kuzey Amerika’daki kayak merkezlerini yöneten Ulusal Kayak Alanları Birliği’nin sorumluluk yönetmeliğine göre, “önünüzdeki veya yokuş aşağı giden insanların geçiş hakkı vardır. Onlardan kaçınmalısınız.”

Kayakçılar ayrıca “her zaman kontrolü elinde tutmalı” ve diğer insanlardan kaçınmak için durabilmelidir.

Çarpışmalar olur

Kayak kazaları nadir değildir ve yaralanmalar meydana geldiğinde bazen avukatlar devreye girer.

Deneyimli bir Colorado kayak eğitmeni olan Bryn “Butch” Peterson, CBS MoneyWatch’a “Bazı avukatlar tüm kariyerlerini kayak kazalarına dayandırıyor” dedi. Bir keresinde Colorado, Vail’de “bir ağaç izinden fırlayarak” gelen bir kayakçının bir kadına çarptığını gördüğünü ekledi.

Terry Sanderson, 21 Mart 2023 Salı günü Utah, Park City’deki mahkemeye geldi. Emekli optometrist, 2016 yılında Deer Valley Resort’ta meydana gelen bir kayak kazası nedeniyle aktör Gwyneth Paltrow’a dava açıyor.

Rick Bowmer/AP


Ancak bu olaydan farklı olarak, kayak kazalarının çoğu kayakçı-kayakçı veya kayakçı-snowboardcu çarpışmalarından kaynaklanmaz; kayakçılar bir ağaca veya başka türde bir engele çarptığında meydana gelirler.

NSAA’ya göre 2021-2022 kayak sezonunda 57 ölümcül olay bildirildi ve bunların çoğu kayakçıların ağaçlara çarpmasından kaynaklandı. Erkekler tüm ölümlerin %95’ini temsil ediyor. Aynı sezonda bildirilen 54 ek “felaket” olayı daha vardı.

ev sahibi sigortası

Ev sahibi sigorta poliçelerinin çoğu, kayak yaptıkları zamanlar da dahil olmak üzere, konutlarının dışındayken bile bir ev sahibini esasen takip eden genel sorumluluk kapsamını da içerir.

“Evinizde veya mülkünüzde tehlikeli bir şey varsa ve birileri incinir ve size dava açarsa sizi kapsar, ancak aynı zamanda bakkala gidip bir çocuğa alışveriş arabasıyla çarptığınızda da sizi takip eder ve kapsar. Utah, Salt Lake City’deki Cutt, Kendell ve Olson’dan David Cutt, “Kayak kazası iddiaları” dedi.

“Demek burada olan şey bu. Bu durumda, eğer Paltrow’un ev sahibi sigortası varsa, o zaman bu devreye girer ve poliçenin sınırları dahilinde bir uzlaşma veya karar öder” dedi.

Kohn’a göre, tipik olarak bir avukat, yalnızca sanık zenginse veya ev sahibi sigortası varsa müdahil olur.

“Ev sahibi sigortası olmayan birini dava ederseniz, bu zaman kaybıdır” dedi.

Ancak, sigortaları varsa, bu poliçenin devreye gireceğini ve sigortacının hem tazminatı ödeyeceğini hem de iddiayı savunacağını ekledi.

İki kişilik bir çarpışmada taraflardan birinin ihmalkar olması her zaman söz konusu değildir.

“Ancak diğer kayakçının çok hızlı kayak yaptığını, uygunsuz davrandığını veya diğer kayakçıyı görmesi gerektiğini gösterebilirseniz, açık bir sorumluluk durumu var” dedi.

O söyledi o söyledi

Cutt, Utah’ta bu davalardan düzinelerce veya daha fazlasını denediğini ve kararın her zaman jürinin kimin yokuş yukarı ve yokuş aşağı kayakçı olduğuna inandığına bağlı olduğunu söyledi.

Cutt, “Bu denemede Sanderson, yokuş aşağı kayakçı olduğunu ve ona arkadan çarptığını söylüyor ve tam tersini söylüyor – birlikte kayak yapıyordu ve adam yokuş yukarı ona çarptı” dedi.

Cutt, “Öyleyse sonuç şu ki, jüri çarpışmanın kendisi ve sonrasıyla ilgili herkesi dinleyecek ve kimin güvenilir olup kimin olmadığına karar verecek,” dedi. “Ve Gwyneth Paltrow olduğu gerçeği, odadaki büyük fil.”

READ  Prens Harry'nin anı kitabı satış rekoru kırdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir