Gürcistan’da Anayasa Mahkemesi tarafından esrar kullanımı suç olmaktan çıkarıldı.

Edinilen bilgilere göre, mahkemenin Givi Şanidze adlı bir Gürcistan vatandaşının sabıka kaydından esrar kullanımıyla ilgili suçların çıkarılması için yaptığı başvuruyla ilgili olarak aldığı karara rağmen ülkede esrar alıp satmak hâlâ suç sayılacak.

Esrarın serbest bırakılması için aktif bir kampanya yürüten Girçi Partisi’nin avukatı Iago Kiviçia kararın ardından “Esrar kullanımı artık suç olmaktan çıkarıldı. Yakında esrar kullanımının yasal olup olmadığına karar verilecek” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Mahkeme tarafından verilen bu kararla Gürcistan, esrar kullanımını suç olmaktan çıkaran ilk eski Sovyet cumhuriyeti oldu.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Anayasa Mahkemesi, daha önce kişisel kullanım için 151 grama kadar marihuana yetiştirilmesini suç olmaktan çıkarmıştı.

Girçi Partisi, bu karardan önce, yasağa meydan okumak için parti binasında marihuana yetiştirmeye başlamıştı. Polis, bitkilere el koyarken kimseyi gözaltına almamıştı.

Zorunlu askerliğe karşı olan parti daha önce, “İncil Özgürlüğü” adlı bir kilise kurarak askerlikten muaf olmak isteyen gençleri papaz gibi göstermeye başlamıştı.

Gürcistan’a Türkiye’den çok fazla turist gidiyor. Öyle ki turistlerin en fazla rağbet ettiği ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Öte yandan, Türkiye vatandaşları Gürcistan’a pasaportsuz ve vizesiz gidebiliyor.