Güneydoğu Anadolu bölgesinde gerçekleşen internet kesintilerinin nedeni ‘milli güvenlik’

Diyarbakır’da belediye eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alındığı gün gerçekleşen bölgesel internet kesintilerinin başbakanlık emriyle ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle yapıldığı ortaya çıktı.

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir ve Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, 26 Ekim 2016 tarihli kesintilere ilişkin suç duyurusunda bulunmuş ve kesintiye neden olan şeyin ne olduğunu sormuştu.

HDP’li milletvekilleri suç duyurusunda, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu Başkanlığı, Erişim Sağlayıcıları Birliği, Türk Telekom, Türksat, Vodafone, Turkcell, D-Smart, Türknet, Digiturk ve diğer hizmet sağlayıcıların siyasi bir kararla kesintiler yaptığını belirtmiştiler.

Sponsorlu

Savcılık ise daha sonradan yaptığı değerlendirme sonucu kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Çünkü; kesintilerin başbakanlık emriyle, kanun hükmünde kararnameler kapsamında, ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle yapılmış.

Kesinti Yapılmasının Nedeni: ‘Sosyal Medyada Suç Teşvikleri’

Savcılık tarafından yapılan değerlendirmede, vatandaşların sosyal medyada suç işlemeye teşvik edilmesine, halkın kin ve düşmanlığa tahrik edilmesine yönelik yayın ve paylaşımların tespit edildiği, bu nedenle milli güvenliğin, kamu düzeninin ve suç işlenmesinin önlenmesi için internet kesintilerinin gerçekleştirildiği yer aldı.

Savcılık, kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin yaptığı değerlendirmede, şu gerekçelere yer verdi:

Doğu ve Güneydoğuda internet kesintisi ile ilgili alınan karar

İnternet kesintilerinin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız bu konu ile ilgili yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Güneydoğu’da yapılan internet kesintilerine vatandaşlar tepki göstermişti: