Gün batımından sonra, gökyüzündeki 5 gezegeni veya video aracılığıyla görün

Bu grafik, 30 Mart 2023’te gün batımından sonra batıya doğru bir görünümü göstermektedir. Jüpiter’i görmek zorlaşıyor ve Güneş batmakta. Ancak Merkür – her akşam – batıda yükselecek ve Nisan ayı başlarında yükselecek. Uranüs’ün Venüs’e yakın olduğunu ancak gösterilmediğini unutmayın. Aşağıdaki haritada Uranüs’ü gösteriyoruz. Illüstrasyon yoluyla stellarium.org. İzin alınarak kullanılır.

5 gezegen nasıl görülür

Bu hafta (Mart 2023’ün sonları), akşam göğümüzde sıralanmış beş gezegen görebilirsiniz: Venüs ve Uranüs, Jüpiter ve Merkür ve Mars. İtalya, Roma’daki Sanal Teleskop Projesi’nden Gianluca Massi, onları bugün erken saatlerde (29 Mart) bir teleskop aracılığıyla gösterdi. Sunumunun tadını çıkarmak için aşağıdaki videoyu izleyin. Ayrıca, gökyüzü koşullarınız çok iyiyse ve keskin bir gözünüz varsa, onları gökyüzünde görebilirsiniz.

Güneş batar batmaz, gezegenler akşam göğünde güneşin bizim göğümüzdeki yolunu izleyerek hafif bir yay çizerek konumlanırlar. Aynı şekilde Ay ve gezegenler de tutulmayı takip eder.

Gezegenleri nasıl görebiliriz? Gün batımı civarında dışarı çıkın ve batıya bakın. Bunların arasında parlak gezegen Venüs’ü kolayca görebilirsiniz.

Ardından Venüs’ün yanındaki Uranüs gezegenini taramak için dürbün kullanın.

Ardından dürbününüzü gökyüzüne, güneşin battığı noktanın yakınına doğru tutun. Jüpiter ve Merkür’ü bulacağınız yer burasıdır.

Sonra gökyüzüne bakın – hala tutulmayı veya Güneş’in yolunu görün – Mars’a.

sanal teleskop 28 Mart 2023’te gün batımından sonra 5 gezegeni de ziyaret etti.

Ay Evresi Takvimi almak için son şans! Sadece birkaçı kaldı. Şimdi satışta.

Gezegensel Görüntüleme Rehberi

Venüs ve Uranüs. Bu beş gezegenden Venüs en parlak, Uranüs ise sönük olanıdır. Bu ikisi gökyüzünde birbirine yakın. Venüs gözle kolayca görülebilir. Görüntüye giren ilk “yıldız” (aslında gezegen). Uranüs +5.8 büyüklükte parlıyor. Bu teorik olarak açıktır. Ancak pratikte onu bulmak için karanlık bir gökyüzüne ve bir teleskopa ihtiyacınız var. Bu haftanın başlarında Venüs’ten kabaca 1,5 derece veya üç ay genişliğindeydi. Uranüs, 30 Mart Perşembe günü Venüs’e en yakın konumda olacak.

Perşembe ve Çarşamba. Jüpiter en parlak 2. gezegendir. Ama şimdi gün batımına yakın ve sadece parlak alacakaranlıkta görülebiliyor. Parlak alacakaranlık gökyüzü Jüpiter’i bulmayı zorlaştırıyor. Ancak Jüpiter, gün batımına çok yakın bir zamanda hala çıplak gözle görülebiliyor. Ve Çarşamba? Jüpiter’den daha soluktur (yine de çoğu yıldızdan daha parlaktır). Ama gün batımı yakın. Gün batımından kısa bir süre sonra batı ufkunda çifti aramaya başlayın. Onları yakalamak için açık gökyüzüne ve engelsiz bir batı manzarasına ihtiyacınız var. Bir teleskop yardımcı olacaktır. Gün batımından sadece 30 dakika sonra kaybolurlar. Yani güneş battığında saat çalar.

READ  KCAL-CBS Hava Durumu Kızı kamerada canlı yayında bayıldı - Güncelleme - Zaman Çizelgesi

SalıArtık akşam göğündeki 5. gezegen olan , bu haftanın başlarında gökyüzü kubbemizdeki Ay’dan çok da uzak olmadığı için kolayca tespit edilebildi. 28 Mart 2023 Salı akşamı aya yakın parlak kırmızı bir ışık. Mars parlak. Çoğu yıldızdan daha parlaktır. Ve açıkça kırmızıdır. Güneş gittikten sonra bile, renginden ve yıldızlar gibi parlamamasından Mars’ı görebilirsiniz.

Bazı mucit çizelgeleri

30 Mart, Dürbünle Venüs ve Uranüs.  Sağ üstteki Venüs, büyük ve parlak.
30 Mart 2023 akşamı parlak Venüs, sönük Uranüs’ten geçiyor. Yani 30 Mart’ta bu 2 dünya çok yakın. Karanlık bir gökyüzünüz olduğunu varsayarsak, standart teleskoplar Uranüs’ü Venüs’ün yanında kolayca gösterebilir. Çizim, John Jardine Gauss/EarthSky.
5 Gezegen: Nakshatraları gösteren 31 Mart Astroloji Tablosu.  Gezegenler ve Ay gün batımında hizalanır.
Bu grafik, 31 Mart 2023’te gün batımından sonra batıya bakan görünümü göstermektedir. Gün batımı ışığında Jüpiter’i yakalayabilir misin? Her akşam Merkür, Nisan ayı başlarında üstün hale gelir. Uranüs’ün Venüs’e yakın olduğunu ancak gösterilmediğini unutmayın. Illüstrasyon yoluyla stellarium.org. İzin alınarak kullanılır.
5 Gezegen: 29 Mart için yıldızları gösteren astroloji tablosu.  Gezegenler ve ay geceleri hizalanır.
Bu gece 5 gezegen görmek ister misin? Bir meydan okumaya hazır olun. Bu grafik, 29 Mart 2023’te gün batımından sonra batıya bakan görünümü göstermektedir. Günler geçtikçe Jüpiter’in batan güneşe düşmesi giderek zorlaşıyor. Ancak Merkür – her akşam – batıda yükselecek ve Nisan ayı başlarında yükselecek. Uranüs’ün Venüs’e yakın olduğunu ancak gösterilmediğini unutmayın. Illüstrasyon yoluyla stellarium.org. İzin alınarak kullanılır.
Biri sağda Kırmızı Leke'nin (Mars) yanında, diğeri solda Castor ve Pollux adlı yıldızların yakınında olmak üzere neredeyse yarı aydınlık iki uydu.
İşte 28 Mart ve 29 Mart tarihlerini gösteren bir grafik. Ay’ın Mars ile nasıl hareket ettiğini görüyor musunuz? İkizler Gemini’deki ikiz yıldızlar Castor ve Pollux’a göz atın. Çizim, John Jardine Gauss/EarthSky.

Bulunduğunuz yerden doğru görüntüler için stellarium.org adresini ziyaret edin.

Alt satır: Bu gece ve bu hafta boyunca beş gezegen görme şansınız var. Videoda nereye bakılacağı da dahil olmak üzere resimler ve bilgiler burada.

Daha fazla gök olayı için EarthSky’nin Gece Gökyüzü Rehberini ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir