Darbe girişimi sonrasında iktidar partisi ve muhalefet partisi liderleriyle Beştepe’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’yi düzenlenen görüşmeye davet etmemişti. Görüşmede Kılıçdaroğlu’nun bunu gündeme getirdiği ortaya çıktı.

HDP dışında mecliste grubu bulunan muhalefet partilerini davet eden Erdoğan görüşmede partilerin 15 Temmuz günü gerçekleştirilmek istenen darbeye karşı tutumundan dolayı teşekkür etti.

toplantı beştepe-min

Sponsorlu

Düzenlenen görüşmenin detayları ise ortaya çıkmaya başladı.

Gazeteci Erdoğan Aydın, İMC TV’de Gündem Müzakere programına katılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP sorusuna verdiği cevabı aktardı.

Programda bir milletvekili danışmanından aldığı bilgiyi aktaran Aydın, “Bana gelen bilgiye göre, Saray’da yapılan görüşmede Kılıçdaroğlu’nun HDP’nin görüşmede olmamasının çok büyük bir eksiklik olduğunu belirtmiş, ancak Cumhurbaşkanı aynı netlikle olmamak kaydıyla “Bundan sonraki görüşmemizde bu sorunu gidereceğiz” diyen bir yanıt verdiği doğrultusunda” dedi.

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş
HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş

Davet edilmemeleri üzerine açıklamalarda bulunan HDP kanadı ise ‘milliyetçiliğin kaynaşması’ değerlendirmesinde bulundu.