Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Öcalan’la görüşmesini anlattı: Görüşme devletin, Öcalan’ın ve benim talebim üzerine gerçekleşti.

Abdullah Öcalan ile İmralı’da görüşen ve ‘HDP’nin seçimlerde tarafsız kalması’ yönündeki mektubunu kamuoyuna açıklayan Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, görüşmeye ilişkin, “Bu görüşme talebi üç taraftan geldi. Öcalan’ın, devletin ve benim talebimdi” cümlesini kurdu.

Özcan, görüşme sırasında devlet görevlisinin de hazır olduğunu belirtti. Özcan, bu görüşmeyi seçim sonrasında ‘yeni doğumun habercisi’ olarak niteledi.

Sponsorlu

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, “Görüşme kimin talebi üzerine gerçekleşti” sorusuna, “Üç tarafın diyelim. Devletin, Öcalan’ın ve benim talebim üzerine gerçekleşti. Ben 2010 Temmuz’undan beri görüşmek istiyordum. Bu talebim Öcalan ve devlet tarafından kabul edildi” şeklinde yanıt verdi.

Özcan, görüşmeye hangi kurumun izin verdiğine ilişkin soruya ise “Devlet diyelim. İmralı kimin kontrolü altında” dedi.

“MİT mi” sorusuna karşılık Özcan, eski MİT Müsteşarı Fuat Doğu’nun “Ben MİT müsteşarlığı yapmadım, CIA’nın şube müdürlüğünü yaptım” sözünü hatırlattı.

Özcan, “Bu görüşme, Türkiye devletinin CIA’nin şubesi olmadığının tarihsel bir ifadesidir” şeklinde konuştu.

Görüşmenin saatler sürdüğünü ifade eden Özcan, soru üzerine “Görüşme sırasında devlet görevlisi de vardı. Öcalan, daha önce avukatlarına yazdığı mektubun kamuoyuna duyurulmadığını öğrenince tepki gösterdi, mektubun bir örneğini devlet görevlisinden tedarik edip bana verdi” diye konuştu.

‘GÖRÜŞME YENİ DOĞUMUN HABERCİSİ’

Görüşmeyi “yeni doğumun habercisi” olarak nitelendiren Özcan, seçim sonrasında yeni gelişmeler olabileceğini savundu.

Özcan, görüşmede Öcalan’ın HDP’nin bağımsız çizgisini koruması gerektiğini söylediğini belirterek, “Öcalan, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı isyan etmiş 50 bin kişinin ölümünden sorumlu figürdür.

Öcalan bu görüşmede, ‘Türkiye’de bir damla kanın bile akması çok çok fazla ve vebal sebebi. Ben geçmişte ölüm ve öldürmenin lideri oldum. Şimdi yaşayıp yaşatmanın lideri olacağım. Tarihe karşı sorumluluklarımız var. Bu vatan bizim’ dedi” iddiasında bulundu.