ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore ile müzakereler sürerken, Kore Yarımadası’nda Güney Kore ile yaptıkları askeri tatbikatları durduracaklarını duyurdu.

Trump, iki ülke arasında süren askeri tatbikatlara ilişkin Singapur’da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

ABD’nin Güney Kore’deki asker sayısını azaltıp azalmayacağına ilişkin bir soru üzerine Trump, “Onları geri getirmek istiyorum ancak bu, şu anda denklemin bir parçası değil. Bunun, bir gün olmasını umuyorum ama şimdi değil.” yanıtını verdi.

Güney Kore’de 32 bin ABD askerinin bulunduğunu anımsatan Trump, ülkede devam eden askeri tatbikatlara yönelik, “Bundan sonraki müzakerelerin olması gerektiği gibi gitmediğini görene kadar savaş oyunlarını durduracağız. Ama bundan büyük miktarda para tasarruf edeceğiz.” dedi.

Bir gazetecinin “savaş oyunları” derken askeri tatbikatları mı kastettiğine sorusuna üzerine Trump, bölgedeki askeri tatbikatları “savaş oyunları” olarak adlandırdığını belirtti.