Google, halk ozanı Aşık Veysel’i unutmadı.

Dünyaca ünlü ve herkesin mutlaka bildiği ve kullandığı arama motoru GoogleVeysel Şatıroğlu lakaplı Âşık Veysel için doodle yaptı.

Aşık Veysel için Google tarafından yapılan doodle

Google.com üzerinde ‘doodle’ olarak adlandırılan şekilde, Aşık Veysel’in bağlama çalarken ki halinin yanı sıra kilim motifleri yer alıyor.

Doodle’a tıkladığınızda ünlü ozanla ilgili bilgilerin yanı sıra türkülerinin de yer aldığı sayfaların linkleri karşınıza geliyor.

Sponsorlu

Aşık Veysel Kimdir?

Aşık Veysel lakabıyla tanınan Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğdu.

Gülizar ve ‘Karaca’ lakaplı bir çiftçi olan Ahmet’in oğlu olan Veysel’in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak hayatlarını kaybetmiştir.

Veysel de 7 yaşında iken aynı hastalıktan dolayı iki gözünü kaybetti.

Babası tarafından vakit geçirmesi için alınan bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başlayan usta sanatçı, 1930’da Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile şairler gecesinde tanışır. Ondan sonra Veysel, Tecer’in verdiği destekle birçok şehri dolaşmaya başlar.

Aşıklık geleneğinin son büyük temsilcilerinden biri olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitülerinde saz hocalığı yapmıştır.

Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler 1970’li yıllarda Aşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasına da katkı sağlamıştır.

Veysel, eserlerinde kullandığı yalın Türkçe’yle dikkati üstüne çekerken, şiirlerinde yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk iç içe bulunur. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de kaleme alan sanatçının şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplanmıştır.

Ünlü halk ozanı 21 Mart 1973’te yakalandığı akciğer kanserinden dolayı hayatını kaybetmiştir.

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde her yıl geleneksel olarak Aşık Veysel’in adına şenlik düzenleniyor.

Google, Doodle uygulamalarında dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek, dikkati çekmeyi amaçlıyor.

Google’in yapmış olduğu tüm doodle sembollerine bakmak için buraya tıklayın.