Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, İran’lı mevkidaşı Muhammet Bakıri tarafından aldığı bir davet nedeniyle İran’a gitti.

Özel uçakla akşam saatlerinde Tahran’a gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ı Mihrabad Havalimanı’nda İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Uluslararası İşlerden Sorumlu Tuğgeneral Kadir Nizami, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ve Askeri Ataşe Albay Ömer Özgül karşıladı.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, yarın sabah saatlerinde düzenlenecek resmi askeri törenin ardından Akar ve İranlı mevkidaşı Bakıri’nin sınır güvenliği, terörle mücadele ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunacakları belirtildi.

Her iki ülkenin askeri yetkilileri, son günlerde sıkça tartışılan IKBY bağımsızlık referandumuna karşı ‘askeri olasılıkları’ görüşecek.

Sponsorlu

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın İran’a gittiğini belirterek, “İran’da Kuzey Irak görüşülecek. Bu görüşmeden sonra süreç için ciddi bir yol haritasını belirlemiş olacağız” şeklinde konuştu.

Genelkurmay Başkanı Akar’ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ve Savunma Bakanı Emir Hatemi ile de bir araya geleceği aktarıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, en son 15 Ağustos 2017 tarihinde Ankara’ya gelen İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri ile görüşmüştü.