Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Hakkari Yüksekova’daki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Sınır ötesi operasyon iddialarının ardından bir diğer önemli haber de Hakkari’den geldi.

Akar, hendek operasyonları, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları ile Irak’ın kuzeyinde devam eden operasyonlar sonucunda, ülkeye tehdit ve tehlike teşkil edenlerin etkisiz hale getirildiğini ve getirilmeye devam edileceğini söyledi.

Kandil’e Operasyon İddiası

Üst üste gelen çatışma haberlerinin ardından flaş bir iddia ortaya atıldı!

Ortaya atılan iddialara göre, TSK, PKK’nın komuta merkezlerinden biri olarak bilinen Kandil’e yönelik operasyon başlattığı öne sürüldü.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, TSK, Kuzey Irak’taki Hakurk, Bermize, Kalereş ve Sidekan’ı içine alan Bradost bölgesinde kontrolü ele geçirdiği de iddia edildi.

Bir diğer iddiaya göre ise TSK’nın Kuzey Irak’ta, 22 kilometre derinliğe ulaştığı yönünde.

Türk askerinin, Kandil’e açılan bölge olarak bilinen Barazgir Vadisi’ne de giriş yaptığı da öne sürülüyor.

Operasyonların yapıldığı belirtilen bölgelerle ilgili olarak ise PKK’nın silahlı kanadı olarak bilinen HPG’den de açıklama geldi.

Kuzey Irak’ta 22 kilometre derinliğe indiği iddia edilen TSK, PKK’nin Türkiye’ye geçişlerinde ve cephe gerisi lojistik üsler diye adlandırdığı sınır hattının derinliklerindeki Hakurk, Bermize, Kalereş ve Sidekan bölgelerini içine alan ve bölgenin fiziki koşullarının en zorlu olduğu Bradost bölgesinde kontrolü tamamen ele geçirdi.

Gazete Habertürk’ten Çetiner Çetin’in haberine göre Bradost bölgesi, Şemdinli hattından Hakkâri, Van, Ağrı, Bitlis Erzurum, Erzincan ve Ermenistan’a kadar uzanan bir geçiş üssü olarak kullanılıyordu. Bölgenin kontrol altına alınması, bu hattan geçişlerin önünü kesecek.