Li-Fi, Wi-Fi ye benzer fakat hem çift yönlü hem de yüksek hızlı kablosuz iletişim teknolojisidir.

Şu anda Wi-Fi’nin tamamlayıcısı işlevi görmekte ancak zamanla Wi-Fi ‘nin yerini alması tahmin edilmektedir.

li fi ile ilgili görsel sonucu

Sponsorlu

Li-Fi’de tıpkı Wi-Fi teknolojisinde olduğu gibi kablosuz bir iletişim sağlamaktadır.

Farkı ise Wi-Fi’de bulunan radyo frekansları yerine Li-Fi’de görünür ışık dalgaları ya da yakın ultraviyole e kızıl ötesi ışınlar spektrumunu kullanılmaktadır. Çok daha fazla veri taşıyabilme özelliğine sahip olan bu teknoloji, bir RF bant genişliği sınırlamalarına çözüm olarak görülüyor.

li fi ile ilgili görsel sonucu

Çinli bilim adamları Wi-Fi bağlantısına sahip ampüllerin kullanılacağı günlere yaklaşıldığını düşünüyor.

Şanghay Fudan Üniversitesi’nden Profesör Chi Nan bu mikroçipli ampüllerin ürettiği veri hızları 150 megabit / saniye (Mbps)’e yaklaşabildiğini söylüyor.

Araştırmacılar, 1 W’lık LED ampul ile 4 bilgisayarın yüksek veri hızında kablosuz ağa bağlanabileceğini belirtiyor. Şu an başlangıç evresinde olduklarını, daha fazla kanıt için araştırmaya devam ettiklerini maalesef ki şu an için bu buluşu gösteren bir fotoğraf ve videonun ellerinde olmadığını söylediler.

Li-Fi’den Ne Bekleniyor?

li fi ile ilgili görsel sonucu

Görünür biçimde ışık iletişim sistemi diye de adlandırılan Li-Fi’nin daha hızlı olacağından bahsetmiştik bunun aynı zamanda daha ucuz olacağı da öngörülüyor.

Hayata geçirilirse, enerji tasarrufu açısından da büyük bir adımın atılacağı düşünülüyor.

Li-Fi Teknolojisinin Detayları

li fi ile ilgili görsel sonucu

Görünür ışık teknolojisi (VLC) insan gözüyle fark edilemeyecek kadar hızlı hareketlere sahip nanosaniyeler içinde ampullerin kapatılıp açılmasıyla çalışmakta.

Li-Fi lambaları bilgi gönderimini saklıyor olmasına karşın, insanlara bir noktada görülebilecek kadar çok işlevli değildir. Wi-Fi bağlantısına kıyasla daha güvenli de olsa da ışık dalgalarının çok daha kısa aralığı bağlantıyı duvarlardan geçemez hale getirebilmektedir.

Bir sinyali ulaştırmak için Li-Fi’ da doğrudan bir görüş alanına ihtiyaç yoktur; duvarlardan yansıyan ışık 70 Mbit/s ulaşabilmektedir. Li-Fi teknolojisi elektromanyetik parazite hassasiyeti olan uçak gibi yerlerde kullanılabilir.

ABD Federal İletişim Komisyonu potansiyel spektrum krizi açısından uyarı yapmıştı. Wi-Fi tam kapasiteye yakın olmasına rağmen Li-Fi kapasitesi üzerinde hemen hemen herhangi bir sınırlama yoktur. Çünkü görünen ışık spektrumu tüm radyo frekans spektrumunun 10.000 katından çok daha büyük olmaktadır. Uzmanlar 2013 yılında 10 Gbit/s veri hızının üstüne ulaşmayı başarmışlardı ki bu beklenen teknoloji normal hızlı geniş banttan çok daha hızlıdır.