Fethullah Gülen bir din adamıyla görüşmesinden

Bugün herkes Fethullah Gülen’i 15 temmuz’da giriştiği kanlı darbeden ve 40 yılı aşkın bir süredir devleti ele geçirmek için giriştiği faaliyetleriyle biliyor.

Peki Fethullah Gülen’in gençliğinde giriştiği siyasi faaliyetler nelerdir. Bu yazımızda bu konuyu biraz açıklığa kavuşturduk.

Fethullah Gülen, 27 Nisan 1941 yılında Pasinler/Erzurum da doğdu.

FETÖ terör örgütünün elebaşısı olan Fethullah Gülen gençlik çağındayken ABD ve Sovyet Rusya arasında yaşanan bir soğuk savaş vardı ve Gülen bugünkü siyasi tarafını o zaman belirlemişti.

Sponsorlu

Soğuk savaşı kısaca tanımlamak gerekirsek Amerika ve Rusya arasındaki sıcak savaştan kaçınarak ellerindeki diğer araçlarla (medya, psikolojik harp vb. yöntemlerle) birbirlerini çökertmek veya yok etmek için yaptıkları faaliyetlerdir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Sovyet Rusya’yı çevrelemek/çökertmek için başvurduğu yöntemler arasında Sovyet Rusya’nın çevresindeki ülkelerle yakın ilişkilere girerek o ülkelerde resmi ve gayriresmi faaliyetlerde bulunmakta vardı.

Soğuk savaşın mimarları

Amerika Birleşik Devletleri, bazı medya kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları gibi oluşumları kurarak bunlara destek sağladı.

Bu olayı stratejistler ve siyasi yorumcular Yeşil Kuşak Projesi olarak adlandırdı. Yeşil Kuşak Projesinde ABD muhafazakar, dindar, milliyetçi ve aynı zamanda Sovyet Rusya karşıtı oluşumları ve toplulukları destekledi. Bazılarının kurulmasına, gelişmesine öncülük etti.

Bundan dolayı Rusya’nın daha fazla bu savaşı ilerletememesinden dolayı Soğuk Savaş, 1989 yılında sembolik olarak Doğu Almanya ve Batı Almanya arasındaki Berlin duvarının yıkılmasıyla sona erdi ve Sovyet Rusya çöktü.

9 Kasım 1989 günü Berlin Duvarının yıkılışı öncesinden bir kare

Fethullah Gülen’in gençliğinde üyesi olduğu anti-komünist dernekleri de ABD  tarafından Soğuk Savaş döneminde şekillendirilen Yeşil Kuşak Projesi kapsamında desteklenmişti.

Fethullah Gülenin gençliğinden bir kare

Amerika Birleşik Devletleri, Soğuk Savaşın bitiminden sonra siyasi araçlar olarak kullanışlı olan insanları ve toplulukların peşini bırakmadı. Onları farklı hedeflere hazırlamak ve onları daha da güçlendirip daha büyük hedefleri için kullanmak istedi.

Fethullah Gülen’e, ABD tarafından Ortadoğu, Afrika ve Orta Asya’daki politikaları için bir truva atı işlevi görecek bir misyon yüklendi.

Başlattığı ve başında olduğu ‘Hizmet Hareketini’ buna göre programladı. En büyük hedeflerinden biriyse Türkiye Cumhuriyeti Devletini ele geçirip Rusya ve İran karşıtı bir devlet haline getirmekti.

Yeşil Kuşak Projesinde rol alan insanlardan biri olan Fethullah Gülen yıllar sonra Türkiye tarihindeki en kanlı darbe olan 15 temmuz’un baş mimarı olarak karşımıza çıkacaktı.