Dünya genelinde hizmet veren Symantec firmasının açıkladığı bilgilere göre dünya genelinde birçok ülkenin vatandaşlarının digital kimlik bilgilerinin bilgisayar korsanlarının ele geçirildiğini açıkladı.

Dijital kimlik verisi
Dijital kimlik verisi

Açıklanan bilgilere göre, 500 milyondan fazla insanın kimlik bilgileri hackerların eline geçmiş bulunuyor. Symantec’ın hazırladığı bir raporda yer alan verilere göre kullanıcı adı ve şifreleri ele geçiren hackerlar artık sıradan yöntemler kullanmıyor, bilgileri legal yollarla ele geçirdiklerini kaydetti. Rapora göre, sahte teknik servis dolandırıcılığı yüzde 200, ‘ransomware’ saldırılarının ise yüzde 35 artış gösterdi.

Symantec yetkililerinden Kevin Haley’e göre, “korsanlar artık öyle bir hale geldi ki, kapsamlı kaynakları ve çok yetenekli teknik elemanları var, normal çalışma saatlerinde çalışıyor, haftasonlarında ve tatillerde izin bile yapıyorlar”ofis bilgisayar (1)

Sponsorlu

Haley’e göre bazı bilgisayar korsanlarının daha inandırıcı görünmek için çağrı merkezleri bile açtı.

Böyle sahte yollardan en çok etkilenen ülkeler arasında teknolojinin yüksek seviyede olduğu ABD, İngiltere, Fransa, Avustralya ve Almanya var.

Ülkemizde ise geçen günlerde 50 milyon vatandaşımızın kimlik bilgisinin çalındığı haberi yapılmıştı fakat devlet yetkilileri bu haberi yalanlamıştı.

Peki Devletler neden bu bilgileri koruyamıyor?

Birçok hackleme yönteminin olduğu günümüz dünyasında milyon dolarlar harcayan dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip büyük devletleri hackerlar karşısında çaresiz mi?

Hackerların en büyük avantajlarından biri Sosyal Mühendislik adı verilen bir çeşit hackleme yöntemi. Dünyanın en gelişmiş teknolojileri bile bu yöntem karşısında nasıl etkisiz kalıyor?

Teknik açıdan açıkların kapatıldığı herhangi bir sisteme ulaşmayan çalışan hacker sistemde bulunan açıklarla uğraşmak yerine halkanın en zayıf elemanı olan insana yönelik saldırılar yapıyorlar. Yani hackerlar sistemleri hackleyemiyor fakat sistem üzerinde etkili insanları kandırarak sistemi ele geçiriyorlar. Bu yönteme ise sosyal mühendislik kısa adı ile SM deniyor.yazılımcı (1)

Hackerlar bilgileri çalmak için legal yollara bile başvurabiliyor. Sosyal mühendislik yöntemlerinin birçoğu insanlar üzerinde işe yaradığı için dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip devletler bu konuda sistemleri korumada aciz kalıyor. O yüzden hackerlar bir kaç haftada milyonlarca insanın digital kimliğine erişebiliyor. Digital kimlik koruma sorunsalı dünya genelindeki devletleri güvenlik açısından çok zorlayacak gibi gözüküyor