Gebe olduktan sonra ilk merak edilen konu bebeğin kaç haftalık olduğu ve buna göre bebeğin ne zaman doğacağı olur. Bu içerikte bunun nasıl hesaplandığını anlattık.

Hamilelik belirtilerine sahipseniz ve gebelik testinden olumlu sonuç çıkmışsa; hafta hafta gebelik nasıl hesaplanır bunu merak ediyor olabilirsiniz. Gebelik hesaplama oldukça basittir.

Gebelik toplamda 40 haftadır ve gebelik aylık olarak değil haftalık olarak tarif bir süreçtir. Hangi aya girdiğini merak eden adaylar için;

4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir.

Sponsorlu

Birçok sitede adete göre hesaplanmaktadır fakat bu yanıltıcıdır. Kesin bir bilgi için doktorunuzun ultrason ölçümü ile karşılaştırılmalıdır.

Adet Düzensizliği Olanlarda Gebelik Hesaplama

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişilerin net haftası ultrason ölçümlerine göre hesaplanır. Ultrasonda bebeğin başının çapı, bacak kemiği uzunluğu gibi ölçümler yapılarak kaçıncı haftada olduğu tespit edilir. İlk aylarda ölçüm yapıldıysa yanıltma payı daha azdır.

Bebeğinizin kaç haftalık olduğunu öğrendiniz bu kez de cinsiyetini ne zaman öğrenebilirsiniz bunları merak etme zamanı gelmiş oluyor.

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

gebelik hesaplama

Genetik olarak yumurta spermle döllendiği andan itibaren bebeğin cinsiyeti bellidir.

İlk yedi haftaya kadar bebeğinizin cinsiyet gelişimi kızda da erkekte de aynıdır.

9-10 haftalarda kız ya da erkek kendi cinsiyetlerine göre hormonlar sayesinde genetik cinsiyetleri doğrultusunda gelişim gösterirler.

Öte yandan buraya tıklayarak gebeliğin 1. haftasından 40. haftasına kadar geçen sürede anne ve bebekte meydana gelen değişmeleri resimli olarak görebilirsiniz.

Hafta Hafta Gebelik Süreci (Video)