Bu içerikte gebeliğin belirtilerini ve gebelik testinin nasıl yapılacağını anlattık.

Gebe olup olmadığınızı anlamanızı sağlayacak ruhsal ve fiziksel belirtiler mevcuttur peki gebelik belirtileri kesin bir sonuca açıklık getirme yöntemi midir? Ayrıca gebelik testi ile de belirlenebilir fakat en kesin sonuca doktora giderek ulaşabilirsiniz.

En önemli belirti adet gecikmesi de olsa ondan önce de diğer belirtilerle anlayabilirsiniz.

Gebelik Belirtisi: Yorgunluk

Metabolizmanız her zamankinden daha hızlı çalışacaktır. Bu sebeple yorgun ve halsizlik hissedebilirsiniz. Progesteron hormonunun bu dönemde daha hızlı salgılanması da yorgunluk ve uyuma isteği uyandırır.

Sponsorlu

Gebelik Belirtisi: Mide Bulantısı

Çoğu kadında gebelik en belirgin şekilde kendini bulantı ve kusma ile gösterir. Sabah bulantısı olarak geçer fakat günün her saatinde olabilir. Yeni şeylerden rahatsızlık ve tiksinme mide bulantısına yol açar.

Gebelik Belirtisi: Memelerde Büyüme

Gebelik dönemine girildiğinden itibaren hasstasiyet ve büyüme görülür.

Gebelik Belirtisi: İştah Açılması

İştahınıızın açılması ile birlikte daha önceden sevdiğiniz yiyeceklere karşı da tiksinme hissedebilirsiniz. İştahın açılması genel gabe kadınların çoğunda görülmüş bir erken belirtidir.

Gebelik Belirtisi: İdrara Çıkma

Sık bir şekilde olduğu taktirde bu bir gebelik belirtisidir. Bazı adaylarda kabızlık da görülebilir.

Gebelik Belirtisi: Baş Dönmesi

Gebelik kan damarlarının genişlemesine yol açar bu sebeple tansiyonunuz düşebilir ayağa kalktığınızda baş dönmeleri yaşaybilirsiniz.

Gebelik Belirtisi: Ruh Hali Değişimleri

Zıt duyguları aynı anda yaşayabilir ya da bir duygu üstüne ağır hisler yaşayabilirsiniz.

Gebelik Belirtisi: Kanama

Kanamaların olması bazı kadınlarda en erken görülen belirtilerdendir. Döllenme sonrası 10la 14 gün sonrasında görülen kısa süreli kanamalar yaşanır. İmplantasyon kanaması olarak geçmektedir. İmplantasyon kanamasının adet zamanına gelmiş olması karıştırılabilir fakat bu kanama adet dönemine kıyasla daha hafittir ve beneklidir.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik (Hamilelik)

Hamile olup olmadığını merak edenler için belirtiler kişiye göre değişebileceği için gebelik testi diğerlerine göre daha kesin bir sonuç getirmekte.

Eczanelerden bir gebelik testi alabilirsiniz. Prospektüsünde yazan talimatları uygulamanız yeterli olacaktır. Adet takviminize göre çeşitleri bulunmaktadır. Eczacıdan bu konuda yardım alarak size en uygun gebelik testine sahip olabilirsiniz.

Eğer satın almış olduğunuz hamilelik testinin üzerinde yer alan talimatlara dair aklınıza bazı sorular takılıyorsa, kutu üzerinde yer alan danışma hattını arayarak, ürün hakkındaki sorularınızı danışabilirsiniz.

Gebelik belirtilerine göre gebelik testinizi yaptınız ve olumlu çıkan bu sonuç ardından hafta hafta gebelik sürecinizi takip edip hesaplama yapmak isterseniz buraya tıklayarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca buraya tıklayarak gebeliğin 1. haftasından 40. haftasına kadar geçen sürede anne ve bebekte meydana gelen değişmeleri resimli olarak görebilirsiniz.

NOT: Herkeste gebelik aynı etkileri yaratmaması söz konusu olduğu için kesin sonuç doktordur.