Gaziantep kent merkezinde bir düğün etkinliğine terör saldırı düzenlendi. Saldırı da ilk belirlemelere göre 22 kişi hayatını kaybetmişti. Fakat yaralıların durumu kritik olunca bu sayı gittikçe artıyor.

10.18 Selahattin Demirtaş saldırının gerçekleştiği yere gidecek: 21-28 Ağustos tarihleri arasında yapmayı planladığı Güney Afrika programını Gaziantep’teki bombalı saldırı nedeniyle iptal etti.

Gaziantep’te yapılan bombalı saldırıda 51 kişinin hayatını kaybettiği, 94 kişinin yaralandığı aktarıldı. Valilik saldırının bir terör saldırı olduğunu duyurdu. Saldırının kim veya kimler tarafından yapıldığına dair henüz kesinleşen bir bilgi yok. Resmi kaynaklardan kesin bir açıklama yapılmadı fakat saldırının terör örgütü IŞİD tarafından düzenlendiğine dair bilgiler ön planda.

Sponsorlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da bir açıklama geldi. Erdoğan: “Saldırının muhtemel faili IŞİD’tir” dedi

Gaziantep'te düğün etkinliği sırasında patlayan bombadan sonra insanlar telaş içerisinde
Gaziantep’te düğün etkinliği sırasında patlayan bombadan sonra insanlar telaş içerisinde

Saldırı, merkez Şahinbey ilçesi Akdere Mahallesi’ndeki bir sokakta insanlar düğünde eğlenirken meydana geldi.

CANLI BOMBA ŞÜPHESİ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, olayı ‘barbarca’ tanımlayarak saldırının canlı bomba tarafından yapıldığını tahmin ettiklerini belirtti.

Ayrıca saldırıya ilişkin RTÜK tarafından yayın yasağı getirildi.

HDP mitinginden bir kare
HDP mitinginden bir kare

HDP: Üyelerimiz Hedef Alındı

HDP, gerçekleştirilen saldırıyı açıkça kınayarak, parti üyelerinin hedef alındığını belirtti.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Partili üyelerimizin düğününe yönelik terör saldırısı sonucunda salonda bulunan çoğunluğu kadın ve çocuk çok sayıda yurttaşımız yaşamını yitirdi, çok sayıda yaralımız var. Acımız büyük. Bu saldırıyı yapanları, arkasındaki güçleri, zihniyeti en sert biçimde kınıyor ve lanetliyoruz